
6 червня 2017 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України, яким затверджені зміни до форми та порядку заповнення декларації акцизного податку (затверджені наказом МФУ від 23.01.2015 № 14).
Зміни, внесені наказом МФУ від 24.04.17 р. № 451 «Про затвердження Змін до форми декларації акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» (Наказ МФУ 451), привели вказані форму та Порядок у відповідність до Законів від 20.12.2016 № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».
Нагадаємо, що вказані закони внесли до Податкового кодексу, в частині, що стосується акцизного податку, наступні норми:
- З 01.01.2017 р. продаж пального у тарі до 2 літрів більше не вважається реалізацією пального і, як наслідок, не підпадає під оподаткування акцизним податком; підприємцям, що реалізують пальне у тарі до 2 літрів, більше не потрібно реєструватися платниками акцизного податку.
Однак таке нововведення не стосується виробника пального:
виробник, який реалізує пальне у тарі ємністю до 2 літрів, повинен сплачувати акцизний податок з такої реалізації. Також, виробники пального у споживчій тарі до 2 літрів мають складати акцизну накладну на обсяги виробництва такого пального.
На суб’єктів господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним та не є платниками акцизного податку з роздрібного продажу пального (крім тих, що реалізують пальне у тарі до 2 літрів) і далі поширюються норми ПК щодо функціонування СЕА РП.
- Доповнено, що з 01.01.2017 р. реєстрація акцизних накладних є обов’язковою у випадках:
— використання пального для власного споживання;
— використання пального для виробництва не підакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 ПКУ (передбачає нульову ставку акцизного податку залежно від напрямів використання підакцизних товарів). Акцизні накладні в такому випадку можуть бути виписані в межах ліміту квот, встановлених Кабінетом Міністрів України спеціально для отримувачів такого пального.
- З 01.01.2017 року звільнено від оподаткування акцизом операції з реалізації тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України.
- Установлено спеціальні правила для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) і/або місцем провадження діяльності яких є тимчасово окупована територія (у зв’язку з проведенням антитерористичної операції) та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення – для них зупинено дію окремих пільгових норм ПКУ щодо оперцій із підакцизними товарами.
З урахуванням наведених вище законодавчих новацій наказом МФУ 451 внесено відповідні зміни до Декларації акцизного податку, зокрема:
- у розділі А «Податкові зобов’язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше», у графі 3 «Код показника додатка» рядку А10 вилучено згадування про додатки до декларації (Д.1 (к. 16), Д.3 (к. 16));
- у розділі Б «Податкові зобов’язання з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів)» включено операції щодо звільнення тютюнової сировини від сплати акцизного податку: у рядку за кодом операції «Б7» слід буде зазначати також обсяги тютюнової сировини ввезені/придбані із звільненням від оподаткування, але використані тютюново-ферментаційними заводами не за цільовим призначенням, яке давало право на таке звільнення;
- у розділі В «Податкові зобов’язання з реалізації пального» ураховано суми пільг із операцій, застосування яких зупинено ПКУ, до платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) та/або місцем здійснення діяльності яких є територія населених пунктів на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (значення рядка В17 «Сума пільг з операцій, визначених пунктами 213.2, 213.3 статті 213 та статтею 229 розділу VI Кодексу, застосування яких зупинено відповідно до підпункту 38.5 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Кодексу»).
Додано новий рядок В18, в якому зазначатиметься загальна сума податкових зобов’язань (сума значень рядків В1 — В10 та В17, за вирахуванням рядка В11);
- у розділі Д «Податкові зобов’язання з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів», враховуючи скасування роздрібного акцизного податку з пального, з рядка Д1.1 вилучили слова та цифри «за розділами I, II», тобто прибрали згадування про розділ ІІ додатка 6, оскільки суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію пального та не є платниками акцизного податку з роздрібного продажу пального, починаючи з січня 2017 р. не заповнюють розділ II додатка 6 до декларації. Водночас у самому додатку уточнено, що він заповнюється платниками податку при виправленні або уточненні показників звітності за податкові (звітні) періоди до 01 січня 2017 року.