Системи для бізнесу » Новий Порядок фінансування страхувальників — що слід знати?
Оберіть своє місто:
02
10

Від 1 жовтня набув чинності Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 р. № 12.

Відповідно до п. 6 Порядку № 12 Заява–розрахунок для отримання матеріального забезпечення від ФСС може подаватися страхувальником в паперовому вигляді або надсилається в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Для подачі заяв–розрахунків, повідомлень про виплату коштів застрахованим особам і звітності по використанню коштів Фонду у електронному вигляді, страхувальники мають звернутись до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або їх відділень для укладення відповідних договорів.

Також Порядок № 12 вводить нову звітність до Фонду для страхувальників, а саме протягом місяця з дня проведення виплат за рахунок ФСС страхувальник повинен буде надсилати повідомлення про проведення виплат за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 12.

Нові документи реалізовані в програмі M.E.Doc (оновлення 11.00.016). В розділі Реєстр звітів створено новий фонд ФСС України,  куди додано нові бланки:

🔸C1100101 «Заява–розрахунок для ФСС»;

🔸C1100201 «Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам».

ІНСТРУКЦІЯ ІЗ ЗАПОВНЕННЯ ЗАЯВИ–РОЗРАХУНКУ

Найменування страхувальника повинно відповідати даним, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Скорочене найменування може бути використаним юридичною особою на рівні із повним, якщо воно затверджене установчими документами та внесене до єдиного державного реєстру.

Місцезнаходження страхувальника — те, що зазначене у виписці з Реєстру.

Код за ЄДРПОУ — реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб або серія та номер паспорта/для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті.)

Окремий поточний рахунок у банку або окремий рахунок у відповідному органі Державного казначейства України» (відкритий відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105») – поле заповнюється з картки підприємства – Додатково – ФСС України.

У Рядок 1 колонки 3 та 4  вноситься загальна кількість календарних днів тимчасової непрацездатності, у тому числі догляду за хворою дитиною або хворим членом сім’ї (за винятком днів тимчасової непрацездатності, оплачених за рахунок коштів страхувальника), та загальна сума нарахованої допомоги за рахунок коштів Фонду.

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам, починаючи з 6–го дня непрацездатності, за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико–соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) інвалідності. Слід враховувати, що допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім’ї виплачується за рахунок коштів Фонду з першого дня непрацездатності.

Рядок 1.1 колонки 3 та 4 — кількість днів тимчасової непрацездатності тих застрахованих осіб, які скористались пільгами постраждалим внаслідок ЧАЕС та відповідно сума, на яку збільшено розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Рядок 2 колонки 3 та 4 — кількість календарних днів відпустки по вагітності та пологах та сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах, що надається за рахунок коштів Фонду.

Рядок 2.1. колонки 3 та 4 – заповнюється кількість днів, на яку збільшено загальну тривалість відпустки по вагітності та пологах та відповідно сума, на яку збільшено розмір допомоги по вагітності та пологах жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1–3 категорії.

Рядок 7 «Всього» підсумовує виключно колонку 4 «Сума (в гривнях з копійками)» і тільки по рядках 1, 2, 3, 4, 5, 6.

ЗАПОВНЕННЯ ДОДАТКІВ ДО ЗАЯВИ–РОЗРАХУНКУ

Додаток 1.1.

Колонка 2–5: дані по застрахованій особі, якій надається матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду.

Колонка 6: Основне місце роботи – 1; сумісництво – 2; ФОП – 3; ЦПХ – 4. Необхідно обирати лише один із кодів видів зайнятості.  ФОП – 3 — фізичні особи–підприємці (особисто) та фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно.

Колонки 7–12: дані, зазначені на лицьовому боці листка непрацездатності.

Колонки 13 та 15: загальна кількість днів та сума, що підлягає оплаті.

Колонки 14 та 16: кількість днів та сума, що підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду.

Колонки 17-19 заповнюються у разі замовлення коштів на матеріальне забезпечення осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС. Колонки заповнюються за принципом, описаним для зворотного боку заяви-розрахунку, в залежності від виду матеріального забезпечення (тимчасова непрацездатність, вагітність і пологи).

У разі заповнення колонок 17-18, обов’язково заповнюється колонка 19, де зазначається серія та номер (або номер) посвідчення.

Про заповнення колонок 17-18 читайте тут .

Колонка 20 заповнюється за наявності відповідного запису у листку непрацездатності з метою попередження необґрунтованих витрат Фонду у випадках несвоєчасного направлення застрахованих осіб на МСЕК.

Колонка 21 заповнюється з метою контролю відповідності нарахованого матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності розміру допомоги, що визначається у відсотках в залежності від страхового стажу.

Відомості, що використовуються для заповнення цієї колонки, передбачені Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови ПФУ від 27.03.2018 № 8-1):

🔸додаток 4 «Форма ОК-5»;

🔸додаток 5 «Форма ОК-7»;

🔸додаток 9 «Дані про трудовий та страховий стаж».

Колонка 21 заповнюється у повних місяцях, без заокруглення.

Крім того, якщо загальний страховий стаж застрахованої особи становить 8 повних років і більше, то до колонки 21 вноситься запис «96». Якщо загальний страховий стаж становить менше, наприклад, 3 роки 2 місяці та 15 днів, то вноситься запис «38».

Колонка 22 заповнюється з метою контролю мінімального страхового внеску. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу за формулою:

ТП = Св:В

Після розрахунку коефіцієнт становить значення від 0.01 до 0.99 та зараховується як не повний місяць страхового стажу. Якщо декілька таких місяців в 12 місяцях, то необхідно просумувати визначені коефіцієнти страхового стажу.

Додатки 1.2, 1.3, 1.4 та 1.5

Додатки 1.2, 1.3, 1.4 та 1.5 Заяви-розрахунку – заповнюється по аналогії з додатком 1.1.

⚠️ При заповненні додатків до Заяви-розрахунку обов’язково повинна проставлятись позначка «Х» в колонці «Примітка» Заяви-розрахунку навпроти відповідного додатку.

ЗАПОВНЕННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ВИПЛАТУ КОШТІВ

Вимоги до заповнення обов’язкових реквізитів додатку 2 «Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам» аналогічні заповненню лицьового боку самої заяви-розрахунку.

Сума, зазначена у повідомленні, повинна бути вказана з урахуванням обов’язкових платежів, які були сплачені з отриманої суми фінансування матеріального забезпечення (сума застрахованій особі + податки).

Якщо частина суми по заяві-розрахунку не була виплачена страхувальником застрахованій особі (тривала хвороба, відрядження або з інших причин), в результаті чого сума профінансованих витрат не співпадає з виплаченою застрахованим особам, ці суми можуть бути віднесені на рахунок депонентів, про що страхувальнику необхідно зробити примітку в «Повідомленні про виплату коштів застрахованим особам». Після виплати відповідної суми страхувальник надсилає додаткове повідомлення.

У разі зміни місця реєстрації у проміжку часу від моменту подачі заяви-розрахунку до моменту надсилання повідомлення про виплату, такий страхувальник має право подавати повідомлення за новим місцем реєстрації.

Таким чином, передбачена можливість подачі повідомлення про виплату страхових коштів застрахованим особам за новим місцем реєстрації страхувальника, а також відповідно можливість співставлення такого повідомлення із самою заявою-розрахунком цього страхувальника.

Якщо згідно із заявою-розрахунком фінансувалась за рахунок коштів Фонду соціального страхування України допомога на поховання згідно з додатком 1.2, то у повідомленні зазначається:

🔸У колонках «Прізвище», «Ім’я», «По батькові», «№ страхового свідоцтва (ідентифікаційний номер)» — відомості про отримувача допомоги;

🔸У колонках «Дані листка непрацездатності»: «Серія» та «Номер» — реквізити свідоцтва про смерть. У колонці «Серія» зазначаються букви без символу «-», «Номер» — відповідні 6 цифр номеру свідоцтва про смерть.

🔸У разі, якщо згідно  із заявою–розрахунком здійснювалось відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування України згідно з додатком 1.5, то повідомлення не надсилається за цим видом виплат.

 

За матеріалами medoc.ua