logo

ТОП 5 новин для бюджетних установ та КНП за лютий 2024

Поділитись

Добірка новин для бюджетних установ у лютому: оновлений порядок заповнення об’єднаного звіту, зберігання первинки по новому, бронювання військовозобов’язаних.

ТОП 5 новин для бюджетної сфери лютий 2024

ТОП: Зміна Порядку заповнення єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ з 16 лютого

Міністерство фінансів внесло зміни до порядку заповнення Податкового розрахунку сум ПДФО, ЄСВ та ВЗ. Зазначається, що внесені зміни приведуть Порядок у відповідність до актуального законодавства, зокрема, Законів України №2823, №3157, №3219. Наказ Міністерства фінансів від 26 грудня 2023 № 720 був опублікований в Офіційному віснику 16 лютого 2024 року та вступив у дію з цієї дати. Вже з’явилась позиція ДПС  податківці наголошують на необхідності використання оновленого Порядку для подання Податкового розрахунку сум ПДФО, ЄСВ та ВЗ за 2 квартал 2024 року.

Коротко нагадаємо, що змінилося у Порядку:

  • отже, тепер для заповнення Податкового розрахунку сум ПДФО, ЄСВ та ВЗ за відокремлений підрозділ юридичні особи повинні зазначати відповідну інформацію у рядку 033 замість 032;
  • додаток 1 до Порядку доповнено новим рядком 81 “Особи, які мають спеціальне звання Бюро економічної безпеки України”;
  • також оновлено редакцію розділу 1 додатку 2 до Порядку. У цьому розділі Мінфін вніс нові ознаки доходів фізичних осіб:
    • 210 допомога по частковому безробіттю;
    • 211 компенсація за пошкоджену нерухомість під час війни;
    • у ряд ознак доходів фізичних осіб (111, 112, 156, 189, 193) внесено незначні правки для осучаснення термінології.

Нові критерії бронювання військовозобов’язаних працівників

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України внесло зміни до критеріїв визначення підприємств значущими для національної економіки. Ці критерії залежатимуть від кількості заброньованих військовозобов’язаних працівників на підприємстві — до 50% військовозобов’язаних працівників включно та більше 50%. Також будуть відрізнятися вимоги до переліку документів, які повинно подати підприємство для прийняття рішення про відповідність критеріям значущості для національної економіки та бронювання військовозобов’язаних працівників на період мобілізації та на воєнний час.

Розглянемо нові критерії.

На підприємстві до 50% військовозобов’язаних працівників включно. Сюди належить підприємства, що працюють у сферах промисловості, космічної діяльності, літакобудівній галузі. При цьому підприємство повинно відповідати 3 з 5 наступних критеріїв:

  1. Підприємство (установа, організація) має знаходитись на етапі виконання контракту з державним замовником у сфері оборони, чи бути співвиконавцем відповідного контракту.
  2. Понад 50 відсотків від загального обсягу виробництва за останній звітний період повинні становити товари, роботи й послуги оборонного призначення.
  3. Підприємство (установа, організація) внесене в Електронний реєстр учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів), згідно з положеннями Закону України від 17.07.2020 № 808-IX “Про оборонні закупівлі”;
  4. Підприємство (установа, організація) бере участь у реалізації завдань і заходів, передбачених державними цільовими програмами у літакобудівній галузі та у сфері космічної діяльності;
  5. Підприємство (установа, організація) займається виготовленням товарів, виконанням робіт/наданням послуг підприємствам оборонно-промислового комплексу, що використовують їх для виготовлення товарів оборонного призначення.

Якщо на підприємстві понад 50% військовозобов’язаних працівників, незалежно від військово-облікової спеціальності, ці підприємства повинні відповідати обом вказаним нижче критеріям:

  1. Підприємство виконує контракт з державним замовником у сфері оборони, або є співвиконавцем зазначеного контракту.
  2. більше 50 відсотків від загального обсягу виробництва за останній звітний період повинні становити товари, роботи й послуги оборонного призначення.

Цим варіантом можуть скористатися підприємства, установи і організації, що займаються виробництвом товарів для військових, розробляють, модернізують та ремонтують військову та спеціальну техніку та запчастини до неї, виготовляють боєприпаси й інші продукти оборонного призначення.

Про те, які документи необхідно надати для бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств ОПК, а також про порядок подання таких документів, читайте за посиланням.

Оновлено терміни зберігання первинки з 10 лютого

З 10 лютого 2024 року діє оновлений Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій із зазначенням строків зберігання документів. Відповідні зміни внесені наказом Мін’юсту від 4.01.2024 №40/5. 

Розглянемо, що нового у термінах зберігання первинних документів з 10 лютого:

  • перш за все, змін зазнала назва Переліку — Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, юридичних осіб , із зазначенням строків зберігання документів;
  • Наказ №40/5 вносить нове положення: терміни зберігання документів, встановлені у Переліку, з 10 лютого потрібно використовувати також ФОП, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин;
  • уточнено терміни зберігання бухгалтерських документів у випадках проведення податкової перевірки, інспектування (ревізії) органу державного фінансового контролю,оскарження рішення за результатами перевірки у судовому чи адміністративному порядку;
  • уточнено терміни зберігання бухгалтерських документів у випадках проведення податкової перевірки, інспектування (ревізії) органу державного фінансового контролю,оскарження рішення за результатами перевірки у судовому чи адміністративному порядку;
  • визначено, що документи, для яких минув строк зберігання, які стосуються звітних періодів, за які більше не може проводитись податкова перевірка, інспектування (ревізія), слід знищити. Виняток — документи, що можуть бути використані для документального забезпечення процесу відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації та тимчасової окупації.
  • Мінімальний термін зберігання документів та інформації, яких стосуються вимоги статей 39 і 392 Податкового Кодексу, не може становити менше 7 років.
  • Статзвітність та фінзвітність організацій відбирається до складу НАФ у фондах організацій, що їх створили;
  • Зменшено строк зберігання особових справ громадян, які шукають роботу, та безробітних, з 75 років до 50. 

Детальніше про внесені зміни, а також про зберігання і знищення первинних документів читайте за посиланням.

Затверджено новий коефіцієнт для перерахунку пенсій (з 1 березня)

На засіданні 23 лютого КМУ прийняв постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Ця постанова передбачає проведення з 1 березня 2024 року індексації пенсій з урахуванням коефіцієнта підвищення 1,0796.

Цей показник визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та становить 50% індексу інфляції у 2023 році (105,1%) і  50% зростання середнього показника середньої зарплати (10,81%)  за останні три роки (за 2021-2023) порівняно з попередніми трьома роками (за 2020-2022). Пенсії, призначені у 2021-2023 роках, будуть підвищені лише на 100 грн.

Індексація пенсій проводиться без додаткових звернень. Розмір підвищення пенсії індивідуальний.

На коефіцієнт 1,0796 будуть підвищені:

  1. пенсії, призначені згідно із Законами «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. У цих випадках сума індексації не може перевищувати 1500 грн в межах визначеного максимального розміру пенсії;
  2. пенсії за особливі заслуги перед Україною особам, визнаним борцями за незалежність України у XX столітті та реабілітованим особам із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям, буде підвищено на 334,32 грн (до 4534,32 грн);
  3. щомісячні страхові виплати потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві  та їх сім’ям, з обмеженням суми підвищення на рівні 1500 грн.

З 1 березня 2024 підвищено мінімальні розміри пенсій для:

  • непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65+ років, пенсія яким призначена відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зі страховим стажем 35 років для чоловіків і 30 років для жінок. Новий розмір пенсії для таких випадків становить не менше 3 370 грн;
  • пенсіонерів, яким виповнилося 80 років, пенсія яким призначена відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зі страховим стажем 25 років для чоловіків і 20 років для жінок. Новий розмір пенсії для таких випадків становить не менше 3370 грн;
  • пенсіонерів віком 70-80 років, пенсія яким призначена відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зі страховим стажем 35 років для чоловіків і 30 років для жінок. Новий розмір пенсії для таких випадків становить не менше 3 240 грн;
  • для пенсіонерів 75-80 років, за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років для чоловіків і не менше ніж 20 років для жінок, розмір пенсії повинен складати не менш ніж 3240 грн;
  • для пенсіонерів віком до 70 років, за наявності страхового стажу 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, у осіб з інвалідністю 1 групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії повинен складати не менш ніж 2980,00 грн;
  • для інших категорій непрацюючих пенсіонерів незалежно від віку, розмір пенсії повинен складати не менш ніж  2725,00 грн.

Також з 1 березня 2024 проведено перерахунок:

  • мінімальної пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж для непрацюючих пенсіонерів;
  • надбавок та підвищень до пенсії;
  • максимальної пенсії з урахуванням підвищеного з 1 січня 2024 року розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (2361 грн).

Розміри прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати 2024 у цьому матеріалі.

Штрафи за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю

Якщо середньооблікова чисельність працівників з інвалідністю менша, ніж передбачено нормативом, відповідне підприємство повинно сплатити адміністративно-господарські санкції. Таке положення закріплене статтею 20 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та стосується:

  • підприємства, установи, організації;
  • підприємства та організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю;
  • фізичні особи, які використовують найману працю.

Норма робочих місць для осіб з інвалідністю становить:

  • 1 робоче місце при загальній кількості працівників 8-25 осіб;
  • 4% середньооблікової кількості штатних працівників при загальній кількості працівників більше 26 осіб.

У норматив зараховуються особи з інвалідністю за основним місцем роботи.

Штраф за невиконання нормативу становитиме 1 розмір середньої річної зарплати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою. У випадку, якщо кількість працівників 8-15  осіб, штраф становитиме 0,5 середньої річної зарплати на відповідному підприємстві.

Зверніть увагу: штрафи не застосовуються до підприємств, установ і організацій, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Штрафи за непрацевлаштування осіб з інвалідністю слід сплатити до 15 квітня.

Хто може не дотримуватись нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, читайте за посиланням.

Інші новини для бухгалтера

Вам можуть бути корисні наші матеріали:

Слідкуй за нами
Поділитись

Коментарів поки що немає...

Корисні статті