Адміністрування ПДВ: відповіді податківців

Поділитись

ГУ ДПС у Тернопільській області розглядає питання щодо адміністрування ПДВ, які найчастіше турбують бізнес.

Від якої дати починається нарахування і сплата податкових зобов’язань з ПДВ?

Реєстраційну заяву необхідно подати до органу контролю не далі як 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, у якому досягнуто обсягу операцій, після якого необхідно реєструватися платником ПДВ. У випадку, коли останній день терміну, передбаченого для подання заяви випадає на вихідний, святковий або неробочий день, обов’язок нарахування і сплати ПДВ виникає з наступного робочого дня.

Отже, платник податків повнен проводити нарахування та сплату ПДВ від дати, наступної за граничним строком подання заяви, тобто з 11-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій, який зобов’язує до реєстрації платником ПДВ.

Яка відповідальність за не реєстрацію платником ПДВ?

У випадку, якщо платник податків, що відповідно до обсягу проведених операції підлягає реєстрації платником ПДВ не здійснює таку реєстрацію, такий платник:

  • несе відповідальність за не нарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника;
  • не має права на податковий кредит і бюджетне відшкодування.

У разі, якщо в ході перевірки буде виявлено, що платник не здійснив не реєстрацію платником ПДВ, штрафні санкції становитимуть 25 відсотків   від суми визначеного контролюючим органом ПДВ-зобов’язання.

Зауважте, що у випадку, якщо з 11 числа  місяця, що настає за місяцем досягнення обсягу оподатковуваних операцій, платник не проводить операцій, ПДВ-зобов’язання і штрафи не нараховуються.

Як зареєструвати розрахунок коригування, якщо реєстрацію ПДВ покупця анульовано і він повертає товар?

Коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту визначає стаття 192 ПКУ, що передбачає такі умови для отримання права на зменшення податкових зобов’язань:

Якщо внаслідок повернення товару зменшується сума компенсації на користь платника податку — постачальника, отримувачу слід зменшує суму ПК за результатами такого податкового періоду якщо він зареєстрований як платник податку на дату коригування.

Постачальник може зменшити суму податкового зобов’язання лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

У разі зменшення суми компенсації вартості товарів, зокрема повернення товару постачальнику (продавцю), РК, що складений постачальником товарів до виданої отримувачу — платнику ПДВ податкової накладної, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем товарів.

Відповідно:

  • Якщо покупець не має статусу платника ПДВ, то не реєструє РК тапозбавляється права на коригування податкового кредиту, як платника ПДВ.
  • Якщо постачальник не має підстав для складання РК на такого покупця, відповідно немає потреби у коригуванні податкових зобов’язань.

Як платнику ПДВ подати копії документів до заяви зі скаргою на продавця або покупця до податкової декларації з ПДВ?

У разі, якщо продавець припустився помилок в обов’язкових реквізитах податкової накладної чи порушив строки реєстрації в ЄРПН (за винятком зупинених ПН/РК) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець та продавець можуть додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця чи покупця, а також відповідні копії документів. Право подання такої скарги діє протягом 365 календарних днів від кінцевого терміну.

Що передбачають нові штрафи за невчасну реєстрацію  ПН та РК, де не вказані суми ПДВ?

Від 23 травня визначено нові штрафні санкції за невчасну реєстрацію в ЄРПН ПН та РК, у яких не вказані суми податку на додану вартість. ці штрафи стосуються таких податкових накладних:

  • податкова накладна або розрахунок коригування, що складені на операції з постачання товарів та послуг, звільнених від оподаткування ПДВ;
  • ПН, складена на операції, оподатковувані за нульовою ставкою;
  • ПН, складена на умовний продаж;
  • ПН, складена на пропорційне віднесення сум до податкового кредиту;
  • ПН, складена на перевищення фактичної ціни постачання товарів чи послуг.

Суми штрафних санкцій:

  • Штраф за порушення встановленого терміну для реєстрації перелічених ПН та РК становитиме 2% обсягу постачання без ПДВ, але не більше 1020 грн.
  • Штраф за нереєстрацію перелічених ПН та РК, у разі, якщо це вказано у податковому повідомленні-рішенні за результатами перевірки податківців, становитиме 5% обсягу постачання без ПДВ, але не більше 3400 грн.

Помилка у коді товару податкової накладної — що з правом на податковий кредит?

У випадку, якщо у ПН допущено помилки в коді товару відповідно до УКТЗЕД, така накладна не є підставою для внесення ПДВ до податкового кредиту, адже через помилку неможливо ідентифікувати здійснену операцію.  У такому разі постачальник повинен скласти розрахунок коригування до такої ПН на дату виявлення помилки та зареєструвати його в ЄРПН.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті