Чи є закриття ФОП підставою для перевірки податковою?

Поділитись

Якщо ФОП закривається, чи може таке припинення діяльності викликати перевірку контролюючим органом?

Підстави проведення документальних перевірок

Випадки, коли для контролюючих органів настає право на здійснення документальної перевірки платника податків, визначені пунктом 78.1. статті 78 Податкового кодексу України.

Серед інших обставин, причинами проведення такої перевірки є:

 • отримання податкової інформації, що свідчить про порушення;
 • неподання у визначені терміни податкової декларації, розрахунків тощо;
 • виявлення недостовірних даних, що містяться у податкових деклараціях;
 • отримання скарги платника на рішення, прийняте в результаті попередньої перевірки, що вимагає перегляд результатів такоої перевірки;
 • щодо платника податку подано скаргу про ненадання ПН/РК або акцизної накладної, допущення в ній помилок чи порушення термінів реєстрації;
 • а також перелік підстав, визначених у підпункті 78.1.7, а саме:
  • початок реорганізації юридичної особи (крім перетворення);
  • припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
  • закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії чи організації;
  • почато провадження у справі про визнання банкрутом платника податків;
  • подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Зверніть увагу, що пункт 78.2 статті 78 Кодексу зазначає наступне:  визначені підстави здійснення перевірок платників не розповсюджуються на перевірки, які  проводяться за зверненням таких платників податків.

Перевірки у разі зняття ФОП з обліку

Зняття з обліку платників ЄСВ – фізичних осіб-підприємців контролюючі органи здійснюють на основі даних з реєстраційної картки, що надані державним реєстратором. Зняття з обліку відбувається після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку. Це визначено абзацом 11 частини першої статті 5 Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями.

Право проведення документальних перевірок звітів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску у ФОП контролюючі органи використовують згідно з положеннями, визначеними статтею 13 Закону №2464. Такі перевірки здійснюються в порядку, що визначає Податковий Кодекс.

Відповідно, якщо контролюючий орган використовує право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків – фізособи, в тому числі в разі припинення підприємницької діяльності ФОП, контролюючий орган зобов’язаний зважати на наявність підстав такої перевірки відповідно до ПКУ.

Зверніть увагу: в разі неподання платником податкової декларації контролюючий орган самостійно визначає суму встановлених ПКУ чи інших законодавством грошових зобов’язань платника.

За наявності підстав для проведення документальної позапланової перевірки ФОП, в тому числі у випадку припинення його підприємницької діяльності, наявності податкової інформації, що свідчить про заниження чи завищення суми податкових зобов’язань, порушення вимог законодавства тощо, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків – фізичної особи, що оформлюється наказом.

Зауважте, що реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи:

 • не позбавляє від зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності;
 • не змінює строків, порядків виконання цих зобов’язань, а також накладання штрафів і нарахування пені за їх невиконання.

Продовження діяльності після реєстрації припинення

Після внесення в Державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань запису про припинення підприємницької діяльності така діяльність вважається припиненою.

У разі, якщо після настання цього факту фізична особа надалі провадить підприємницьку діяльність, вважається, що ця діяльність почата без взяття фізичної особи на облік як самозайнятої.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті