Деякі норми Закону про українську мову, що діятимуть з 16 липня

Поділитись

Нагадуємо про набрання чинності деякими нормами Закону про мову №2704 з 16 липня 2021.

Закон про мову набув чинності з 16 липня 2019 року, і частина його норм діє з цього числа. Натомість для частини положень встановлено поетапне набуття чинності.

Які норми закону про мову діятимуть з 16 липня 2021 року?

З цієї дати вступають в силу норми, для яких було передбачено набуття чинності через два роки від набрання чинності закону № 2704.

Зокрема:

 • запроваджується державний іспит з володіння українською мовою для посадовців та претендентів на отримання громадянства;
 • всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи мають проводитися державною мовою;
 • Супровід (конферанс) усіх концертів, шоу, перфомансів, розважальних і видовищних заходів має відбуватися виключно українською мовою;
 • Оголошення, афіші, постери, вхідні квитки, буклети та інші інформаційні матеріали повинні оформлюватися українською мовою.
 • Фільми, створені  іноземними мовами, підлягають розповсюдженню та демонстрації виключно за наявності дубляжу державною мовою.
 • У сфері книговидання видавці зобов’язані видавати не менше 50% видань українською мовою. Асортимент книгарень українською повинен становити не менше за 50%.

Нагадаємо, раніше, з 16.01.2020 діє норма цього Закону, що визначає оформлення державною мовою оголошень, написів та вказівників, а також будь-якого виду реклами.

Крім того, українською мовою слід подавати інформацію щодо продукту (цінники, інструкції, технічні характеристики). Такі дані можуть бути також іншими мовами, проте обсяг відомостей українською повинен бути не меншим, ніж аналогічні відомості іншими мовами.

На що додатково звернути увагу бізнесу з 16 липня 2021?

Нагадаємо основні моменти закону:

 • Публічні заходи слід проводити українською. У випадку, якщо хоча би один учасник заходу вимагатиме переклад українською, організатор зобов’язаний забезпечити синхронний переклад.
 • Матеріали навчальних курсів, лекцій, вебінарів, а також їхні записи повинні бути українською мовою. Закон встановлює можливість зберігання у відкритому доступі архівних записів, проте за потреби використати їх знову потрібно буде створити україномовну версію. 
 • Українська мова є мовою ведення документообігу, ділового листування та звітності.
 • Мова обслуговування клієнта є українська. Працівник має право не використовувати при виконанні обов’язків на робочому місці іншу мову, крім державної, за винятком випадків, якщо про це його просить іноземець. Проте працівник також і не зобов’язаний знати іншу мову, крім державної, тобто української, якщо такий обов’язок не накладено на нього посадовою інструкцією.
 • Зауважте, що з 16 липня 2022 року слід мати українську версію контенту сайту чи сторінок бізнесу в соцмережах.

Відповідальність за порушення мовного законодавства

За порушення Закону передбачено адмінвідповідальність у вигляді  штрафних санкцій від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 3400 до 11900 гривень станом на 2021 рік. У випадку, якщо таке правопорушення вчинене вперше, відповідальність обмежується попередженням.

Штрафи вступають в силу 16 липня 2022 року.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті