Кешбек покупцю при розрахунку карткою ляже на плечі підприємців?

Поділитись

З’явився законопроєкт, що пропонує ввести всеукраїнський кешбек за розрахунки карткою. Ним визначається обов’язок підприємців автоматично зменшувати суму фактичного списання у випадку, якщо покупець розраховується платіжною карткою.

У Раді розглядається новий законопроєкт “Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження всеукраїнського кешбеку за безготівкові розрахунки” № 5734-2. 

Передбачається, що цей законопроєкт допоможе привести українське законодавство у відповідність до законодавства ЄС в частині комісійної винагороди за інтерчейндж. Автори проєкту передбачають, що такий крок зменшить програми лояльності від банків, тож пропонується створити механізм компенсацій через зменшення  вартості для споживача за рахунок підприємця.

Основні зміни, які вносить законопроєкт  № 5734-2

Змінами встановлюються:

 • термін “комісійна винагорода інтерчейндж” – сума, що прямо або опосередковано сплачується емітенту еквайром, який бере участь у платіжній операції з використанням платіжної картки, за кожну таку платіжну операцію.
 • граничний розмір ставки міжбанківської комісії інтерчейндж;
 • зменшення суми списання коштів, що підлягають сплаті за товари, роботи, послуги при безготівкових розрахунках;
 • відповідальність за недотримання граничного розміру ставки.

Зокрема, проєктом пропонується встановити обов’язок суб’єктів підприємницької діяльності  стимулювати використання електронних платіжних засобів покупцями через зниження суми фактичного списання коштів з користувача при розрахунку платіжною карткою. Зручний механізм прийняття оплат карткою підтримують програмні РРО: для великого та середнього бізнесу Cashalot (Кашалот), для малого бізнесу, ФОПівСота Каса.

Встановлюється, що зменшення суми списання на визначений відсоток буде здійснюватись в автоматичному порядку організаціями платіжних систем в порядку, встановленому НБУ за погодженням з Державною податковою службою.

Комісійна винагорода інтерчейндж — визначення та розмір

У разі прийняття проєкту Закон України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” буде доповнено визначенням комісійної винагороди.

Отже, комісійна винагорода інтерчейндж – сума, яку прямо чи опосередковано, тобто через третю особу еквайр сплачує емітенту за кожну платіжну операцію з використанням платіжної картки.

Встановлено,  що розмір комісійної винагороди інтерчейндж не може перевищувати 2% суми відповідної платіжної операції. Одночасно до статті 37 Закону України “Про платіжні послуги” вноситься положення, що визначає наступне:

Еквайр та/або емітент за кожну платіжну операцію між ними із застосуванням платіжної картки прямо чи опосередковано можуть сплачувати комісійну винагороду інтерчейндж. Розмір такого інтерчейнджу не має перевищувати:

 • 0,8% суми операції, здійсненої з використанням дебетової платіжної картки;
 • 1,2% суми операції, здійсненої з використанням кредитної платіжної картки.

У разі перевищення граничних розмірів інтерчейнджу на осіб, які є об’єктами оверсайта платіжної інфраструктури, накладається штраф:

 • у розмірі п’ятиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожен факт  порушення;
 • у разі повторного порушення протягом року штраф становитиме одну тисячу неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожен факт порушення.

Контроль за встановленим розміром інтерчейнджу при здійсненні безготівкових розрахунків, а також виявлень порушень і накладанням санкцій встановлює НБУ.

Скільки відсотків встановлено для зменшення суми коштів з покупця?

Законопроєкт вносить до статті 38 Закону України “Про платіжні послуги” зміни, відповідно до яких суб’єктів господарської діяльності зобов’язують зменшувати суму фактичного списання з покупців при розрахунку платіжною карткою:

 • на 1,2% суми за конкретною платіжною операцією з оплати товарів, робіт, послуг торговця за умови оплати дебетовою платіжною карткою;
 • на 0,8% суми операції, що проведена з кредитної картки.

Відповідне зменшення суми списання буде здійснюватись автоматично. Емітент та еквайр мають право заохочувати користувача до використання певного електронного платіжного засобу для виконання конкретної платіжної операції.

Які терміни запровадження кешбеку?

Прикінцеві положення проєкту визначають тимчасові терміни для впровадження ставок — до 01.01.2025.

Ставки кешбеку:

 • з набуття чинності цим законом до 31 грудня 2022 року –  0,2%;
 • з 1 січня 2023 року до 31 грудня 2023 року – 0,4%;
 • з 1 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року – 0,6%.

Комісійна винагорода інтерчейндж не може перевищувати:

 • з дня введення в дію цього Закону до 31 грудня 2022 року – 1,8% суми операції;
 • з 1 січня 2023 року до 31 грудня 2023 року – 1,6% суми операції;
 • з 1 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року – 1,4% суми операції.

Закон набуде чинності з дня, наступного за датою офіційного опублікування, та вводиться в дію через 12 місяців з дня набрання ним чинності, крім:

 • частини другої статті 66, що набирає чинності та вводиться в дію через 12 місяців з дня введення в дію цього Закону;
 • частини третьої статті 38 та глави 4 розділу ІV, що набирають чинності та вводяться в дію через 36 місяців з дня введення в дію цього Закону;
 • частини сьомої статті 37 та абзацу другого частини двадцять четвертої статті 38, що вводяться в дію з 1 січня 2025 року.

Вас можуть зацікавити такі новини:

Національний банк розширив можливості для використання рахунків умовного зберігання, встановив порядок обігу ощадних сертифікатів банку та визначив засади відкриття рахунків міжнародних організацій.

Затверджено зміни до Положення про форму і зміст розрахункових документів —накази Мінфіну № 306 і 329 про зміну реквізитів касових чеків.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті