Коли перевірятимуть ФОПа після закриття?

Поділитись

Коли податківці прийдуть на перевірку після закриття фізособи-підприємця? Пояснення від ДПС

Варто зауважити одразу, що Податковий кодекс України не встановлює чіткого строку для прийняття рішення щодо проведення документальної перевірки ліквідованого ФОП. Навіть по здійсненню держреєстрації зупинки підприємницької діяльності фізособа надалі перебуває на обліку в органах контролю у якості фізичної особи – платника податків, якою був отриманий відповідний прибуток від ведення діяльності як підприємця.

У випадку, коли у податківців є підстави для перевірки, а встановлені терміни відповідно до Податкового кодексу ще не закінчились, можна сподіватися перевірки. Втім, раніше ми розповідали, за яких умов проведення документальної перевірки при закритті ФОП не відбудеться:

Критерії для перевірки ФОП після закриття

Отже, на основі чого орган контролю може призначити перевірку при закритті ФОП? Підставами можуть бути:

  • інформація від органу держреєстрації щодо припинення підприємницької діяльності;
  • подання фізичною особою – незалежником заяви за формою № 8-ОПП;
  • подання заяви платника податків стосовно проведення перевірки.

Як фізичній особі знятися з обліку

Порядок зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків в органах контролю встановлює пункт 11.18 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (у редакції наказу Мінфіну № 462).

Зняття ФОП з обліку в належному органі контролю відбувається на підставі:

  • даних про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП:
    • за рішенням такої фізичної особи – підприємця;
    • за судовим рішенням;
    • у випадку смерті чи оголошення такого ФОП померлим чи зниклим безвісти;
  • відомостей відповідної реєстраційної картки.

Наведена норма передбачена абзацом 1 підпункту 1 пункту 11.18 розділу XI Порядку № 1588.

Як знятися з обліку фізособі-незалежнику.

Зняття з обліку фізичних осіб, які провадять незалежну діяльність, відбувається відповідно до пункту 11.18 розділу XI зазначеного Порядку.

Визначено, що такі особи можуть бути зняті з обліку після припинення їхньої незалежної діяльності за наступних умов:

  • у випадку наявності підтверджених документами даних від належного держоргану, який реєструє відповідну діяльність чи видає документи стосовно права на заняття такою діяльністю — наприклад дозволи чи свідоцтва;
  • за наявності поданої до органу контролю за основним місцем обліку такою особою заяви № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП.

Незалежна професійна діяльність вважається припиненою, коли на її підтвердження видається витяг з реєстру, який містив відомості щодо держреєстрації такої діяльності, а також зміни, зупинки або припинення.

Варто зауважити, що навіть після того, як фізична особа здійснить держреєстрацію припинення підприємницької діяльності, вона все одно ще облікується в органах контролю в якості  фізособи – платник податків, що отримував дохід від ведення підприємницької діяльності.

У разі незакриття рахунків ФОП після припинення його діяльності у фінустановах, органи контролю повинні повідомити таким фінустановам про закриття таких ФОП, із зазначенням  дати і номеру внесення запису про закриття ФОП до реєстру та дати зняття з обліку в якості платника податків. Це не стосується рахунків, що відкриті для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб.

Щодо строків давності, у які може бути проведена перевірка, то застосування строків давності слід здійснювати, зважаючи на терміни позовної давності:

  • 1095 днів;
  • 2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції, як передбачено статтею 39 ПКУ.

Радимо також звернути увагу на наш матеріал щодо закриття ФОП:

Як закрити ФОП і врахувати всі особливості

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті