Надміру сплачені грошові зобов’язання — списання і повернення

Поділитись

Як відбувається списання помилково чи надміру сплачених сум податків або зборів, що були на обліку в ІКП понад 1095 днів? Розглядаємо тут.

Пункт 14.1.115 Податкового Кодексу встановлює таке визначення для поняття надміру сплачених зобов’язань:

Надмірно сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату

Для повернення грошового зобов’язання та пені платник податників повинен подати відповідну заяву про таке повернення протягом 1095 днів від дати помилкового платежу, переплати чи пені. Таке положення передбачене пунктом 43.3 Податкового Кодексу України та не стосується повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, що повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу.

Як відбувається повернення помилково сплачених податків та зборів?

Заяву щодо повернення чи відшкодування переплати, помилкового платежу чи пені слід подати у випадках, встановлених Податковим Кодексом, не більше ніж 1095 днів від дати виникнення факту переплати чи отримання права на відшкодування. Терміни  давності у цьому випадку визначає пункт 102.5 Податкового Кодексу.

Відповідно до пункту 43.4 ПКУ заяву про повернення помилково сплачених коштів чи пені слід подавати у довільній формі з указанням напряму перерахування коштів:

  • на поточний рахунок платника податків в установі банку;
  • на єдиний рахунок у випадку його використання; 
  • на погашення грошового зобов’язання чи податкового боргу з інших платежів, контроль за якими покладено на органи контролю, незалежно від виду бюджету;
  • повернення суми готівкою за чеком у випадку відсутності рахунка в банку.

Якщо відбувається повернення переплати податкових зобов’язань з ПДВ, що були зараховані до бюджету з рахункі платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ, повернення можливе лише на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ. У випадку відсутності такого рахунку кошти перераховуються на поточний рахунок платника податків в банківській установі.

Підрозділ, що здійснює облік платежів, на підставі рішення керівника, заступника керівника або уповноваженої особи територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов’язки, про списання підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, списує відповідну суму.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті