Новий облік доходів ФОП

Поділитись

Закон № 786 змінив порядок ведення обліку доходів і витрат самозайнятими особами — відмінено обов’язкове ведення паперових Книг обліку доходу та витрат, Книг обліку доходів.

Залежно від обраної системи оподаткування самозайняті особи, починаючи з 1 січня 2021 року, мають вести облік своїх доходів (витрат) у наступний спосіб:


 • Фізичні особи – підприємці на загальній системі зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджувальні документи щодо походження товару. Кодекс дозволяє вести облік доходів і витрат в паперовому та/або електронному вигляді.
  Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. На сьогодні і до моменту затвердження нової форми Міністерством фінансів України залишається чинною Книга обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16 вересня 2013 № 481.
 • Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Кодекс дозволяє їм вести облік доходів і витрат в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет. Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку також визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. На сьогодні і до моменту затвердження нової форми Міністерством фінансів України залишається чинною Книга обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16 вересня 2013  № 481.
 • Фізичні особи – підприємці, що є платниками єдиного податку першої і другої груп чи платниками єдиного податку третьої групи, які НЕ є платниками ПДВ, матимуть право вести облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів. Ведення обліку можливе в паперовому та електронному вигляді.
 • Фізичні особи – підприємці, що є платниками єдиного податку третьої групи та платниками ПДВ, зможуть  вести облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат. Ведення обліку можливе в паперовому та електронному вигляді.

Важливі нюанси у законі №786:


 • Закон № 786 скасовує вимогу до платників єдиного податку щодо реєстрації Книги у податкових органах. Платникам податків не потрібно скасовувати наявні реєстрації книг з 1 січня 2021 року.
 • При веденні обліку у довільній формі платники єдиного податку можуть застосовувати будь-який спосіб обліку доходів за період (це можуть бути записи у будь-якому довільному реєстрі – паперових зошиті, журналі, чи в електронній таблиці у файлі Excel). У тому числі, платники можуть продовжувати вести Книгу обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) та Книгу обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість) за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 579.
  Кодекс не містить вимоги до платника податків повідомляти контролюючи органи про обраний вид реєстру. Податківці мають право запросити цю інформацію для перевірки дотримання платником вимог Кодексу щодо граничного обсягу доходу за відповідний період. Отже,  такі записи мають містити інформацію щонайменше про місячні обороти.
 • Платникам податків слід дотримуватися вимог підпунктів 44.1 та 44.3 статті 44 Кодексу щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів (документів на придбані товари) та їх належне зберігання. Інформація про місячні обороти, занесена з 1 січня 2021 року до довільного реєстру, має відповідати змісту первинних документів за відповідний період.
 • Для платників єдиного податку, які є платниками податку на додану вартість, продовжують діяти всі вимоги Кодексу щодо обліку податку на додану вартість.

Через зміни, запроваджені Законом № 786, з 1 січня 2021 року зникають підстави для застосування до фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі оподаткування  адміністративного штрафу за неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку відповідно до статті 1641 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті