Податкова амністія – суть нового Законопроєкту №5153

Поділитись

Ухвалено законопроєкт №5153, що пропонує одноразове декларування активів фізичних осіб для легалізації своїх статків.

Передбачається, що податкова амністія дозволить громадянам, що раніше ухилялися від сплати податків, легалізувати отримані доходи та уникнути штрафних санкцій через декларування активів. 

Проєкт  “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету” встановлює здійснення одноразового добровільного декларування в період з 1 липня 2022 року до 1 липня 2023 року.

Який порядок одноразового декларування встановлює законопроєкт

Фізичні особи – резиденти України та фізособи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування матимуть право подати добровільну декларацію. Зазначена можливість надається всім громадянам України, крім осіб, які  за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції, за винятком тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади.

Суб’єктом декларування в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації не зазначатиметься інформація про джерела походження задекларованих активів. 

В одноразовій добровільній декларації можуть бути відображені наступні активи фізичної особи:

  • валютні цінності (крім коштів у готівковій формі);
  • цінні папери;
  • рухоме та нерухоме майно, у тому числі об’єкти незавершеного будівництва;
  •  частки (паї) у майні юридичних осіб, що знаходяться або зареєстровані в Україні та за кордоном.

Декларантами не можуть бути особи, які з 1 січня 2010 року були державними посадовцями або народними депутатами.

Декларування здійснюється в період з 1 липня 2022 року до 1 липня 2023 року.

Сплата одноразового збору

Декларанти повинні будуть сплатити одноразовий збір, що визначатиметься за наступними ставками:

  • 5% щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні і прав грошової вимоги до резидентів України за визначених умов, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні;
  • 9 % щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у фінансових установах за кордоном і прав грошової вимоги до нерезидентів України за визначених умов, а також інших активів (зокрема рухомого і нерухомого майна, майнових і корпоративних прав, фінансових інструментів), що знаходяться (зареєстровані) за кордоном;
  • 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

Також пропонується поділ платежу на три частини протягом 3 років і застосуванням ставок 6 %, 10,5 % та 3 % відповідно.

Проведення податкової амністії зумовлено, зокрема, запровадженням в Україні плану протидії ухиленню від оподаткування (BEPS) та системи автоматичного обміну податковою інформацією (FATCA), що ускладнить виведення грошей в офшори та інші подібні схеми.

Пов’язані законопроєкти:

Проєкти щодо податкової амністії проходять низкою пов’язаних документів. Зокрема, ухвалено законопроєкт №5154, що передбачає передачу збору під час амністії до держбюджету.

Крім того, проєкт №5155  доповнює законопроєкт щодо амністії у частині валютного регулювання, а проєкт №5156  вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті