Як вибрати систему оподаткування для ФОПа

Поділитись

Експерти стверджують, що система оподаткування в Україні – одна з найскладніших в Європі. Ставки не дуже високі, але без допомоги фахівця платнику проблемно відстежити зміни у законодавстві та нові форми звітності. У статті ми проаналізуємо можливі варіанти оподаткування для фізичних осіб підприємців (ФОП).

Вирішили відкрити свою невелику справу? На початку діяльності треба визначитися з організаційно-правовою формою ведення бізнесу, зареєструватися в установленому порядку і вибрати систему оподаткування.

Її можна поміняти в процесі ведення господарської діяльності, коли ви вже приступили до роботи. Але це складніше, ніж спочатку заявити найбільш відповідну.

Групи податків, які платить будь-який бізнес (умовно):

 • прямі;
 • непрямі;
 • платежі, пов’язані з кадрами та зарплатою;
 • інші податки.

Детальніше про групи податків
 

Прямі податки безпосередньо обумовлені ефективністю бізнесу і його доходом (податок на прибуток, на доходи, єдиний податок).

Розмір непрямих податків напряму від дохідності не залежить. Він обумовлений кількістю виготовлених товарів і послуг (ПДВ, акцизні платежі), які були реалізовані.

Вибір системи оподаткування в першу чергу впливає на розмір сплачуваних прямих і непрямих платежів.

Інші платежі до бюджету, включно із “зарплатними“, визначаються не вибраною системою, а наявністю у вас таких об’єктів оподаткування. Є найнятий робітник — платите внески, пов’язані із зарплатою.
Згідно із податковим законодавством тепер в Україні підприємець може вести бізнес по загальній або спрощеній системі оподаткування. Популярна спрощена система поділяється ще на чотири підгрупи. Для підприємців, які займаються фінансовим посередництвом, підакцизними товарами (окрім пива і столових вин), видобутком корисних копалин, виробництвом дорогоцінних металів, реалізацією антикварних товарів і таке інше заборонено застосування спрощеної системи.

Критерії відмінності між системами оподаткування ФОП

По видах діяльності

ГрупаВид діяльності
Загальна система

Дозволено: Комерційна діяльність, дозволена Законом України від 07.02.91 р. № 698 – XII “Про підприємництво”

Спрощена — єдиний податок 1 група

Дозволено: Роздрібний продаж товарів на ринках і надання побутових послуг згідно з переліком.

Спрощена — єдиний податок 2 група

Дозволено: Виробництво і продаж товарів, надання послуг громадянам і платникам єдиного податку, діяльність у галузі ресторанного бізнесу.

Заборонено:

 • посередницькі послуги купівлі, продажу, оренди, оцінки нерухомості;
 • виготовлення, транспортування, реалізація ювелірних виробів і виробів з дорогоцінних металів, коштовних і напівкоштовних каменів.

Спрощена — єдиний податок 3 група

Обмежень немає

Спрощена — єдиний податок 4 група

Дозволено: Господарська діяльність фермерських господарств, зареєстрованих в установленому порядку Законом України від 19.06.2003 р. № 973 – IV “Про фермерське господарство”
Виробництво продуктів сільського господарства: вирощування тварин, рослин, збір, вилов і перероблення сировини. Їх реалізація. Законом визначені види діяльності, неприпустимі на спрощеній схемі (на єдиному податку) ні в одній з груп.

Обмеження по видах діяльності для ведення ФОП по спрощеній системі на єдиному податку:

 • валютні операції з купівлі-продажу-обміну;
 • страхове брокерство;
 • здійснення управлінської діяльності на підприємствах;
 • діяльності у сфері аудиту;
 • організація гастрольної діяльності;
 • лотерейний і букмекерський бізнес;
 • поштові послуги і послуги зв’язку окрім кур’єрської доставки;
 • реалізація витворів мистецтва, антикварних і колекційних товарів, проведення аукціонів;
 • оренда земельних ділянок розміром понад 0,2 гектара, оренда нерухомості понад встановлених законом норм площі;
 • проведення технічної експертизи шляхом випробувань та досліджень;
 • фінансове посередництво окрім роботи страховим агентом, сюрвейєром, аварійним комісаром і аджастером;
 • діяльність, пов’язана із виготовленням та продажем підакцизної продукції, окрім деяких позицій ПММ, пива і він;
 • діяльність, пов’язана із ювелірними виробами, дорогоцінними металами, коштовними і напівкоштовними каменями, корисними (здобич, виготовлення, продаж) копалинами;
 • бізнес, здійснюваний нерезидентами України.

За розміром доходу і кількості найнятих робітників

Група Дохід
Загальносистемники
Обмежень немає
Спрощена — єдиний податок 1 група Не більше ніж 167 мін. зарплат у рік у розмірі, актуальному на 1.01 звітного періоду. Підприємець працює самостійно без залучення працівників.
Спрощена — єдиний податок 2 група Не більше ніж 834 мін. зарплат у рік у розмірі, актуальному на 1.01 звітного періоду. Підприємець працює самостійно. Допускається залучення найнятих робітників, але не більше 10 осіб.
Спрощена — єдиний податок 3 групаНе більше ніж 1167 мін. зарплат у рік у розмірі, актуальному на 1.01 звітного періоду.
Якщо податкові розрахунки ведуться з ПДВ – 167 мінімалок у розмірі, актуальному на 1.01 звітного періоду без урахування ПДВ.
Власник бізнесу має права наймати будь-яку кількість працівників.
Спрощена — єдиний податок 4 групаДохід без обмежень.
Використання найманої робочої сили заборонене. Але до виробничої діяльності допустимо притягати членів фермерського господарства (члени сім’ї фермера).

Обмеження по структурі доходу ФОП на спрощеній системі на єдиному податку:

 • Дохід від продажу декоративних рослин (окрім зрізаних квітів) тварин, птахів, хутра перевищує 50 % прибутку від власного сільгосп виробництва.
 • У господарстві виготовлюється акцизна продукція (окрім деяких категорій виноматериалов) і електроенергія. Виключення — виготовлення електроенергії з поновлюваних джерел за умовою, що доход від неї не перевищує 25% від загального доходу господарства.
 • Господарство має борг на початок року, окрім безнадійного податкового боргу.

Особливості ведення ФОП на загальній системі оподаткування

У статті 177 Податкового Кодексу регламентовані усі положення загальної системи.
Ставка податку на дохід в цьому випадку – 18%.

ВАЖЛИВО: Загальна схема працює за авансовим принципом сплати ПДФО. Сплачувати його треба частинами кожного кварталу по 25 % Строки: до 15.03; до 15.05; до 15.08; до 15.11. Підприємець сам веде розрахунок щоквартальних податкових внесків до бюджету. Для розрахунку сум береться 100% податку з оподатковуваного доходу за минулий рік. Підводить цим розрахунком підсумок і остаточне коригування проводиться в декларації про доходи, яка подається раз на рік. На цьому етапі з’ясовується сума недоплати або переплати.

Бухгалтерська облікова документація ФОП на загальній системі
 

З метою обліку господарських процесів і здійснення контрольної діяльності ДФС, підприємці “загальносистемники” повинні вести Книгу обліку доходів та витрат. Тут реєструються усі доходи підприємства, включно з готівковими та безготівковими операціями, доходами в натуральному вигляді — по бартеру (вони записуються окремими рядками). У книзі реєструють витрати, пов’язані із отриманням прибутку (п. 177.4. ПКУ), які мають підтвердження.

Обов’язковий облік реквізитів документу, що підтверджує витрати (пишеться в графі 5 Книги). Щодня в Книгу вносяться дані по доходах і витратах з урахуванням усіх філій і по усіх видах діяльності сумарно. За даними Книги виводиться чистий дохід для сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), ПДФО, ВЗ.

ВАЖЛИВО: реєструвати в книзі витрати на придбання товару для подальшого перепродажу можливо тільки після реєстрації в Книзі продажів цього товару.

Відомості з Книги витрат і доходів стають основою для заповнення підприємцем річної податкової декларації. Причому заповнюють її кодами економічної діяльності окремо, чого не вимагає Книга. Підприємцеві рекомендується реєструвати дані по кожному виду діяльності в окремому документі для себе, щоб коректно заповнити податкову декларацію.

Декларація ФОП на загальній системі оподаткування — найважливіший бухгалтерський документ, який має бути оформлений правильно. З 2012 року форма податкової декларації неодноразово змінювалася, тобто до неї потрібно віднестися з усією уважністю.

Додаткових знань і досвіду потребує заповнення інформації про виробничі витрати, які вносяться для зменшення виплат до бюджету. Цей параметр законодавчо дозволений, але перелік дозволених витрат дуже умовний і внесена бізнесменом інформація по витратах може створити зайві проблеми. Крім того, витрати мають бути документально підтверджені. Заповнення річної податкової декларації на загальній системі пов’язане з необхідністю притягати до цього досвідчених бухгалтерів і аудиторів, щоб уникнути помилок.

Наприклад. ФОП зробив закупівлю товару на 50 000 грн. і подав усю цю суму у витрати в підсумкову річну податкову декларацію. У завершенні звітного періоду на складі рахується непроданої продукції з цього постачання на 20 000 грн. Виходить, з доходу ним недоплачено на 3600 грн. Ще і єдиний соцвнесок (ЄСВ) буде недонарахований на 4 400 (22 % з 20 000 грн.) Після завершення термінів сплати підприємець отримає до вказаної недоплати ще і штраф 20% та пені 120% від облікової ставки НБУ, актуальної на кінець звітного періоду.

Порядок нарахування податків на загальній системі

Практика показує, що податок на доходи розраховується складніше, ніж єдиний. Але і підприємці на єдиній схемі, і на загальній схемі платять ще і єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за самого себе і за найнятих робітників, якщо такі є. ЄСВ за працівника платиться скрізь однаково, а при розрахунку ЄСВ “за себе” в різних системах є свої нюанси.

Підприємці на загальній схемі ведуть розрахунок ЄСВ у відсотках від оподатковуваного чистого доходу (22%). Але незалежно від розміру доходу не можна сплатити ЄСВ менше, ніж мінімальний щомісячний страховий внесок у місяці, коли був отриманий дохід. ЄСВ сплачують, не враховуючи фінансовий стан бізнесу (окрім звільнення від сплати ЄСВ пенсіонерів, інвалідів, отримачів соц. допомоги). У поточному році прийнято рішення про звільнення підприємців єдинників від сплати ЄСВ за березень, ЄСВ за квітень і ЄСВ за травень унаслідок карантину.

Оплата ЄСВ підприємцем на основній схемі так само як і податку на доходи, відбувається поквартально авансовими платежами по 25%. Річний розмір ЄСВ розраховує ДФС після подання річної податкової декларації.

Наприклад. За рік дохід підприємця склав 30 000 грн. За цей період він повинен внести 6600 грн. ЄСВ, а його щоквартальний внесок ЄСВ складає 1650 грн. Ця сума коректна, тому що вона вища за мінімальний щомісячний страховий внесок.

Якщо дохід фізичної особи – підприємця в рік перевищує 1 мільйон грн, (з підвищенням мінімалки ця сума росте) знадобиться також і сплата ПДВ. ПДВ нараховується за складними правилами, але на практиці він зазвичай складає приблизно 1/6 частини від чистого доходу до вирахування податків і витрат на зарплату. На деякі групи товарів діють пільгові ставки ПДВ.
ФОП на загальній схемі так само як і усі суб’єкти господарювання повинен платити військовий збір у розмірі 1,5 %. А сумарна ставка з доходу складає 34%.

Які податки платить ФОП на загальній системі оподаткування:

 • Податок на дохід – 18%;
 • Єдиний соцвнесок (ЄСВ) – 22%;
 • Військовий збір – 1,5;
 • ПДВ (дохід вище за 1 млн грн/рік) – 16,67% від чистого доходу (до вирахувань).

Документи, які підтверджують витрати підприємницької діяльності для ФОП на загальній системі

 • Реквізити документів про виробничі витрати пишуть в Книзі доходів і витрат, а самі оригінали повинні зберігатися на руках у бухгалтера.
 • Підтверджувати грошові операції можуть платіжні доручення або квитанції із зафіксованим утриманням ПДФО і ВЗ, касові чеки, акти закупівель та ін.
 • Підтверджувати негрошові операції (бартер, оплату продукцією) можна накладними на відвантаження, актами виконаних робіт.
 • Підтверджувати факт закупівлі у фізичної особи можна оформленим договором і актом виконаних робіт. Підходять також дані із форми 1ДФ з зазначенням виплаченої суми.

Відомості для підтверджувальних документів, встановлені п. 2.4 Положень Мінфіну № 88:

 • назва документу;
 • дата і місце складання;
 • назва операції;
 • об’єм товарів (послуг) у встановлених одиницях виміру;
 • відповідальна особа і її підпис. У разі електронного документообігу усі документи завіряються КЕП.

Підсумуємо: вибирати загальну схему оподаткування вигідно бізнесу з великим відсотком документально підтверджених витрат, які потрапляють в перелік дозволених.

Особливості ведення ФОП на спрощеній системі оподаткування

Ця система тому і має таку назву, що створювалася для спрощення механізмів оподаткування доходів підприємця. Цілий перелік платежів до бюджету повинен замінити єдиний.

Після реформування у 2016 з шести груп спрощеної, залишилося чотири. Три з них – для фізичних осіб підприємців, а четверта група — для сільгоспвиробників. Підприємець має право самостійно вибирати для себе групу спрощеної системи для розрахунку єдиного податку.
Попри зміни “спрощенка” все ще виглядає привабливою для підприємця.

Плюси спрощеної системи оподаткування для ФОПа:
 

 • наявність фіксованої ставки (10 – 20 % від мін. зпл. або 3-5% від доходу);
 • ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної зарплати;
 • простіший бухоблік прибутків та витрат;
 • необхідність подавати всього дві форми звітів:
  • податковій декларації платника єдиного податку за формою 1ДФ;
  • декларації з ПДВ (для підприємців на єдиному податку по ставці 3%)

Підприємець може втратити право вести бізнес на спрощеній системі оподаткування у випадках, якщо:
 

 • він сам вирішив припинити користатуватися цією системою обліку;
 • підприємець припинив свою економічну діяльність;
 • з’явився податковий борг за два останні квартали;
 • підприємець став займатися таким видом комерційної діяльності, який заборонений для єдиного податку;
 • підприємець прийняв на роботу більшу кількість працівників, чим дозволено в його групі;
 • підприємець отримав дохід вище граничного дозволеного для своєї групи (має право перейти в групу з більшим дозволеним доходом у межах єдиної системи оподаткування);
 • підприємець використав інші способи розрахунку, окрім готівкового і безготівкового.

Які податки платить ФОП на спрощеній системі оподаткування:

ГрупаПлатежі
Спрощена система, єдиний податок 1 група10% від мінімалки за звітний період
Спрощена система, єдиний податок 2 група20% мінімалки за звітний період
Спрощена система, єдиний податок 3 група
 • 3% податку на дохід зі сплатою ПДВ;
 • 5% податку на дохід без сплати ПДВ.

Нове в законодавстві по єдиному податку для ФОП у 2021 р.

У поточному році збільшується мінімальна заробітна плата, а отже, змінюється і сума єдиного податку, сплачувана підприємцями-єдинниками перших двох груп.

Суми, які не включаються в дохід для розрахунку єдиного податку:
 

 • ПДВ;
 • суми, залучені у філіальній мережі підприємства;
 • фінансова допомога, що була повернена впродовж 1 року;
 • кредити;
 • суми цільового призначення, виділені з фондів соцстраху і ПФУ (страховки та відшкодування);
 • суми, які підлягають поверненню покупцю – платнику єдиного податку на основі розірвання договору і повернення товару;
 • статутний фонд підприємства;
 • дивіденди і відсотки;
 • авторські і роялті;
 • доходи від продажу майна;
 • інші доходи, вказані в ст. 292.11 ПКУ.

Подання звітності ФОП на єдиному податку:
 

Законодавством передбачені два основні пакети звітності для подання в контролюючі органи підприємцями на єдиній схемі:

 1. Річна звітність (за календарний рік) — податкову декларацію вимагається подати до 9.02 платникам єдиного податку 1, 2, 4 груп;
 2. Квартальна звітність (звіти подаються до 9.05, 9.08, 9.11, 9.02 платникам єдиного податку 3 групи).

Підприємець на єдиному податку повинен своєчасно подавати інші види звітності:

 • Звіти по ПДВ.
 • Звіти по ПДФО (із зарплат працівників).
 • Звіти по ЄСВ (із зарплат і свого доходу).

Додаткові податки, що сплачуються ФОПом на єдиному податку:
 

 • військовий збір (із зарплат і свого доходу);
 • екологічний податок;
 • рента;
 • податок на майно (нерухомість, автотранспорт, земельний окрім землі сільгосп призначення).

Податки, від яких підприємець на єдиній схемі звільнений:
 

 • податок на прибуток;
 • прибутковий податок з доходів;
 • ПДВ (якщо іншого не передбачає вибрана група, і якщо підприємець не імпортує товари);
 • земельний податок (якщо земля використовується в господарській діяльності);
 • рентна плата за спеціальне використання водних ресурсів (ФОП 4 групи).

Коли єдиний податок має бути сплачений ФОП
 
1 і 2 група.
Авансовий метод сплати до 20 числа поточного місяця. Допускається авансове внесення за увесь рік.

Розмір авансового платежу розраховує ДФС з урахуванням відпустки підприємця, перебування його на лікарняному, у тому числі понад 30 днів (якщо не використана наймана праця).

3 група.

Сплату необхідно зробити у встановлені ДФС терміни поквартально: до 19.05, 19.08, 19.11, 19.02.

Бухгалтерська облікова документація підприємця — на єдиній схемі сплати податків
 

Щоб систематизувати відомості про свою господарську діяльність і надати дані для перевірки правильності нарахування єдиного податку ФОП повинен вести бухоблік по встановлених нормах.

Платники 1, 2, 3 груп (окрім платників ПДВ) ведуть Книгу обліку доходів, яка заповнюється щодня. Це означає, що вам буде треба реєструвати в ній сукупний дохід за день одною сумою. Надходження готівкою та по безготівково записуються окремо. Якщо впродовж дня доходу немає — цього дня нічого заповнювати не треба. Витрати в Книзі обліку доходів ніяк не реєструються. Суми доходів з цієї книги мають бути достовірно внесені в декларацію про по єдиному податку.

Платники 3 групи з ПДВ ведуть Книгу обліку доходів і витрат.

Платники 3 групи (юрособи) реєструють госпоперації за схемою спрощеного бухобліку за загальною методикою.

Касові апарати для ФОП на єдиному податку
 

У 2015 році на законодавчому рівні було прийнято рішення про необхідність підприємцям мати касовий апарат (РРО). Він потрібний для суб’єктів господарській діяльності на єдиному податку 2,3,4 групи. Це стосується підприємців, працюючих в торгівлі, сфері громадського харчування та послуг, як — ведуть розрахунки готівково або безготівково (із застосуванням жетонів, платіжних карток, платіжних чеків і так далі)

РРО не потрібно платникам:

 • 1 групи на єдиному податку;
 • 2 і 3 групи на єдиному податку, якщо їх прибуток в рік не перевищує встановлену норму;
 • підприємцям, які здійснюють продаж продукції власного виробництва (за винятком громадського харчування) і видають прибутковий касовий ордер.

Підприємці, які займаються банківськимиі послугами, які торгують складною побутовою технікою (передбачає видачу гарантійного талона), реалізовують лікарські препарати і продукцію медичного призначення, ювелірні вироби, — зобов’язані мати касовий апарат.

Якщо застосування апаратного РРО (класичного касового апарату) дорогий та складний в оформленні варіант, то сучасні програмні РРО спрощують розв’ання цієї задачі для підприємця.

Підсумуємо: за останні 4 роки єдина система оподаткування підприємницької діяльності ускладнилася і стала “не такою вже єдиною”. Самому розібратися в усіх тонкощах розрахунку платежів, поданні звітності дуже складно, особливо для 3 групи. Тому підприємцю не обійтися без регулярних послуг або періодичного консультування з бухгалтерам – практикам. За прострочення подання податкової декларації або її неподання платником-єдинником передбачений штраф від 170 грн до 1020 грн.

Як ФОП змінити систему оподаткування
 

Перейти на іншу систему можна раз на рік. Переходити на іншу групу єдиного податку, якщо ви вже єдинник, можна раз на квартал, тільки на початку кварталу.

Умови зміни системи оподаткування описані в ПКУ:

 • Перехід із загального на спрощене оподаткування — подайте заяву не менше, ніж за 15 днів до завершення кварталу. Важливо, щоб розмір доходу, вид комерційної діяльності і кількість найнятих робітників відповідали новій групі.
 • Перехід зі спрощеної на загальну — подайте заяву не менше, чим за 10 днів до початку нового кварталу.

ФОП — податковий агент

Згідно із законодавством, як тільки ви платите дохід вашому працівнику, ви автоматично стаєте його податковим агентом. Це правило актуально для тих, хто працює і на єдиному податку, і на загальній системі. Ви можете бути ним не лише у своїх працівників, але і виконавців, які співпрацюють із вами за договорами ГПХ.

Від вас вимагається утримати і сплатити за них ПДФО і ВЗ. Важливо відобразити це в квартальному звіті у формі 1ДФ.
Форма 1ДФ повинна також відображати ваші розрахунки із контрагентами-підприємцями. Але податки за них платити не потрібно.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті