Якщо податкове зобов’язання було зменшене помилково, а РК ще не зареєстрували – коментарі податкової

Поділитись

Як у звітності з податку на додану вартість слід відобразити виправлення помилки, якої припустилися в податковій звітності за звітні (податкові) періоди до 01.04.2021 через безпідставне зменшення податкових зобов’язань на підставі розрахунку коригування, незареєстрованого/несвоєчасно зареєстрованого в ЄРПН.

Які норми регулюють коригування суми компенсації

У випадку, коли після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН. Це визначено пунктом 192.1 статті 192 ПКУ.

Підпунктом 192.1.1 передбачено, що у разі зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника внаслідок такого перерахунку, то постачальник повинен зменшити суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого проведений цей перерахунок.

Право на зменшення суми податкових зобов’язань настає виключно після здійснення реєстрації розрахунку коригування до ПН в Єдиному реєстрі.

Коригування податкових зобов’язань відображається у рядках 4.1.1, 4.2.1, 4.3.1, 6.1, 6.2, 7 та 8 податкової декларації з ПДВ. Це встановлено Розділом V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ №21. У складі декларації слід подавати визначені у пункті 9 розділу ІІІ цього порядку додатки у разі наявності подій, які слід відобразити у цих додатках.

Додаток 1 слід подавати при заповненні рядків 4.1.1, 4.2.1, 4.3.1, 6.1, 6.2, 7 та 8 декларації у разі наявності подій, що підлягають відображенню в цьому додатку.

Якщо у майбутніх податкових періодах з урахуванням строків давності платник податків самостійно виявляє помилки в раніше надісланій декларації, платник повинен подати уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок до такої декларації за актуальною формою.

Заповнення граф уточнюючого розрахунку

Відповідно до пп 2 – 4 розділу VI Порядку № 21:

  • графа 4 уточнюючого розрахунку містить відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляються. Якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 слід проставити відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.
  • графа 5 вносяться відповідні показники з урахуванням виправлення.
  • графа 6 — вказується сума помилки (абсолютне значення).

За коригування у рядках надісланої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку слід долучити ці додатки з інформацією стосовно уточнених показників.

Зверніть увагу, що 12 березня 2021 набрав чинності наказ Мінфіна від 01.03.2021 № 131 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», що вносить зміни до Порядку № 21, форми податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку.

В оновленій формі додатка 1 не підлягає відображенню коригування податкових зобов’язань у зв’язку із зменшенням суми компенсації на користь платника податку – постачальника.

Відповідно, для виправлення помилки у податковій звітності за звітні (податкові) періоди до 01.04.2021 через  безпідставне зменшення податкових зобов’язань на підставі РК, незареєстрованого / невчасно зареєстрованого в ЄРПН, потрібно подати уточнюючий розрахунок до відповідної декларації.

Подавати Додаток 1 до декларації у зв’язку з виправленням зазначеної помилки не потрібно.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті