Закони про нульове декларування чинні з 21 липня

Поділитись

20 липня офіційно опубліковані Закони №1539 та №1542, що ухвалюють проведення одноразового декларування доходів та стимулювання виведення з тіні доходів. Розглядаємо зміни та надаємо форму декларації для одноразового добровільного декларування.

C 21 липня громадяни через електронний кабінет ДПС почали подавати декларації одноразового добровільного декларування. В Україні стартував процес “податкової амністії”. Можливість легалізувати майно з’явилася завдяки Закону №1539 і Закону №1542 про “нульовий декларації”. Вони повинні сприяти детінізації доходів населення. Пропонуємо аналіз нововведень, форму і порядок подачі документів.

Законом №1539 внесено зміни до ПК України та ряд інших законів з метою легітимізації активів через одноразове податкове декларування на добровільній основі.

Планується, що можливістю подавати відповідну заяву про свої цінності можуть скористатися фізичні особи шляхом сплати збору до держбюджету з незадекларованого досі майна.

Як вважають розробники ініціативи, реформа повинна сприяти підвищенню податкової культури українців.

Як буде відбуватися добровільне декларування активів в Україні?

Спеціальне декларування активів фізичних осіб буде проходити в період з 1.09.2021 до 1.09.2022 одноразово і з ініціативи громадянина.

Фізична особа, громадянин України, має право подавати спеціальну нульову декларацію за активами, з яких до 1.01.2021 не були сплачені відповідні податки та збори.

ВАЖЛИВО: Подача добровільної нульової декларації не передбачає заповнення особою-декларантом відомостей про походження активів.

З моменту внесення збору в бюджет нерухомість, об’єкти оподаткування стають “чистими” (згідно положень Закону №1542), і ДПС втрачає право цікавитися походженням цього майна і грошей.

Відповідно фізична особа декларант, яка відзвітувала та сплатила збір за нульовим декларуванням, юридично не може бути звинувачена в кримінальному злочині в розрізі несплати податків та зборів за статтями 212, 212-1 КК.

Представлена ​​в нульових деклараціях інформація є конфіденційною і надається лише за рішенням суду та в крайніх випадках згідно з нормами Закону №1542

Що підлягає декларуванню в одноразовій добровільній декларації доходів?

Відповідно до закону, особа, яка подає таку декларацію, декларує:

 • валютні заощадження крім коштів у готівковій формі (потрібно оформити банківський вклад);
 • цінні папери;
 • рухоме майно в тому числі культурні цінності і твори мистецтва, банківські дорогоцінні метали;
 • нерухоме майно включаючи незавершене будівництво в Україні або за її межами;
 • інші активи: частки в майні юридичних осіб, право на отримання прибутку при відсутності корпоративних прав.

Що не можна подавати в нульовий декларації:

 • кошти, які фігурують в кримінальних справах з відмивання грошей, торгівлі людьми, торгівлі наркотиками;
 • рухоме і нерухоме майно на території Російської Федерації;
 • кримінальні активи: хабарі, крадіжки і т.п.

ВАЖЛИВО: За законом добровільне декларування не поширюється на держслужбовців, суддів, народних депутатів (особи, які раніше подавали декларацію держслужбовця або зараз зобов’язані її подавати).

Ставка податку з активів нульового декларування

Нагадаємо, для фізичних осіб, які сплачували податки в термін, податок становить: 18% ПДФО + 1,5% ВС.

Для учасників добровільного декларування ставка складе:

 • 5% від валютних коштів на рахунках в банках в Україні і від інших активів, розташованих в країні;
 • 9% від валютних коштів на рахунках в іноземних банках, від інших активів, що перебувають за межами України;
 • 2,5% від активу оплачує фізична особа, якщо свої декларовані активи вона розміщує в державні облігації (потрібно встигнути це зробити з 1.09.2021 по 31.08. 2022 г.).

Особа-декларант має право внести цей податок одноразово або розділити його на 3 платежі та гасити за 3 роки. Однак ставка податку тоді буде вище.

Не подав добровільну декларацію? Потрапив під амністію!

У разі неподання звітної документації та не виплати збору, легалізація активів за законом все ж можлива, якщо мова йде про невеликі масштаби сумнівних доходів.

Що легалізується автоматично:

 • суми до 400 тис. грн (крім нерухомості та автотранспорту);
 • квартири до 120 кв. м;
 • будинки до 240 кв. м;
 • нежитлові приміщення до 60 кв. м;
 • земельні ділянки не більше норми безоплатної передачі;
 • один транспортний засіб для особистого використання (відповідно до визначених вимог).

Які відомості будуть відображатися в декларації?

 • відомості, що ідентифікують декларанта (ПІБ, реєстраційний номер картки платника податків або відомості з паспорта громадянина України);
 • інформація про об’єкти декларування: вид, розмір активу, класифікація, місцезнаходження або зберігання, рік виготовлення;
 • база в національній валюті, що визначена самостійно декларантом для нарахування збору. Вартість декларованого активу підтверджується копією документів про придбання із зазначенням ціни;
 • ставка і сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Положення Порядку декларування активів при нульовому декларуванні

Добровільну декларацію представляє в компетентні органи декларант шляхом подачі в ДПС України документа в електронній формі (вимога р. II та п. 9-4 р. ХХ ПКУ).

Інформація про джерела появи об’єктів декларування необов’язкова.

Фізична особа декларант доводить, що вона не під санкціями, встановленими Законом «Про санкції» від 1.01.2005 та не подавала декларацію згідно антикорупційних законів.

Подаються документи, що підтверджують цінність активу (його вартість).

Для декларування об’єктів або валютних коштів, що знаходяться за межами України, також потрібно підтвердити їх вартість.

ВАЖЛИВО: одним із завдань законів про нульове декларування є наповнення держбюджету. За оцінками Мінекономіки на руках у фізичних осіб в країні станом на червень 2021 р знаходиться до 50 млрд доларів. За прогнозами відомства, на завершення реформи планується легалізувати до 1 млрд доларів, що становить 2,5% від дохідної частини бюджету 2021.

“Підводні камені” добровільного декларування доходів в Україні

Не вщухає критика на адресу прийнятих законів і сумніви в їх ефективності. У законі немає ніяких юридичних гарантій для податкових агентів декларантів. Претензії з боку ДПС реальні на адресу тих, хто відповідав за сплату податків фізичної особи за період декларування.

У законі нічого не сказано щодо не передачі відомостей, отриманих в результаті нульового декларування закордонним партнерам. Компетентні органи контролю інших країн мають право заявляти права на отримання такої інформації з міжнародного обміну. А значить на декларантів теоретично можливі кримінальні справи в компетенції іноземної юрисдикції з питання сплати податків.

Тим часом, легалізація тіньових капіталів негативно впливає на податкову дисципліну фізичних осіб. Не виключено, що платники податків в надії на майбутню легалізацію активів стануть шукати шляхів ухилення від сплати податків в повному розмірі вже зараз.

Завантажити форми для добровільного декларування

Щоб брати участь в нульовому декларуванні, потрібно заповнити форму, затверджену Мінфіном від 2.09.2021 та ознайомитися з Порядком подання документа в ДПС.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті