І знову про РРО для єдинників: маємо новий Законопроєкт

Поділитись

На розгляд внесений новий законопроєкт №5866 “Про внесення змін до ПК України і деяких інших законодавчих актів України відносно створення умов для розвитку ФОП і підвищення прозорості їх діяльності”.

Законопроєкт повинен сприяти детінізації бізнес-процесів, коригувати деякі норми законодавства відносно застосування РРО підприємцями.

Очікування від законодавчих ініціатив в цій сфері, прийнятих з 2017 року, не дали належного результату, а їх реалізація виявилася недостатньо ефективною.

Сьогодні РРО повинні використати ФОПи,

 • що продають складну побутову гарантійну техніку;
 • що продають лікарські засоби та препарати;
 • що продають товари (послуги) медичного призначення;
 • що продають, вироби з дорогоцінних металів та коштовних каменів.

Проте збільшення надходжень до бюджету після цього не сталося. В той же час спостерігається зростання “перевірочного” навантаження на бізнес, який працює”по-білому”, скорочується кількість платників єдиного податку, а тіньові доходи підприємці так і не легалізувалися.

З 2022 року планується тотальне впровадження РРО по усіх видах економічної діяльності і ліквідація порогу дохідності, після якого реєстрація РРО обов’язкова згідно із Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг” 20.09.2019 р. №129.

Автори нового законопроєкту № 5866 намагаються реалізувати тезу про те, що використання РРО має бути обумовлено вартістю товарів і послуг, які продає підприємець. На їх думку, також варто брати до уваги об’єм руху грошових коштів на банківських рахунках підприємця. Законодавці упевнені, що це дозволить ефективно контролювати повноту сплати податків бізнесом, який не використовує РРО. А ліквідація з 1.01.2021 Книги обліку доходів для ФОПів – платників ЄП і введення для них звітності в довільній формі, робить безконтрольними доходи, особливо під час продажі товарів великої вартості.

Логіка законопроєкту передбачає створення диференційованих вимог до ведення обліку доходів платників ЄП.

Нововведення в законопроєкті № 5866:

  1. Відміна загальної фіскалізації, а також відміна РРО підчас продажі деяких видів товарів.
  2. Відновлення прав ФОПів на ЄП 1-4 груп не користуватися РРО незалежно від виду діяльності у разі, якщо вартість однієї одиниці їх товару (послуги) не більше 1 мінімалки. Якщо товар або послуга коштують дорожче, але розрахунок за них відбувається через платіжні пристрої термінали – РРО не потрібно. Якщо покупцю такої послуги надається розрахунковий документ встановленої облікової форми, і готівкова виручка від таких операцій здається в банк раз на три дні, то РРО теж не потрібно. Якщо ФОП платник ЄП потрапляє під нові вимоги, він може відмовитися від використання РРО, для чого потрібно позначити це в податковій декларації.
  3. Збільшення граничних розмірів доходу для права користуватися спрощеною системою оподаткування ФОП 2 і 3 груп платників ЄП залежно від того, скільки працівників працює у ФОПа (300 мінімалок за одного працівника).
  4. Для ФОП 3 групи на ЄП встановити граничну дозволену норму – до 10 найнятих робітників. Таким чином спрощена система застосовуватиметься виключно в дрібному підприємництві.
  5. Облік по-новому доходів ФОП платників ЄП 1-2 групи і ФОП платників ЄП 3 групи (неплатники ПДВ).
   1. при безготівковому розрахунку облік в довільній формі зі щомісячною звітністю про доходи;
   2. при готівковому розрахунку – облік по типових формах звітності щомісячно. Якщо вартість товару (послуги) вище 1 мінімалки – облік по типовій формі щодня після завершення робочого дня із відображенням у звітності кожної такої операції.

Дати повноваження контролюючому органу отримувати інформацію від банків під час проведення документальних перевірок бізнесу. Це відомості про фінансові операції з рахунками за певний період часу. За рішенням суду контролюючий орган зможе посилати запит і отримувати відомості про рахунки з даними по контрагентах і призначенням платежів.


У разі його прийняття, нові законодавчі норми стануть чинними з 1.01.2022 р.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті