Відпустка без ЗП під час війни: чи можна відправити працівників?
Уряд та Держпраці нагадують, що відправляти працівників у відпустку без збереження заробітної плати можливо лише з ініціативи такого працівника. Подробиці тут.
Кабінет міністрів повідомив про неприпустимість примушування працівників до написання заяв на відпустку за власний рахунок, тобто без збереження заробтної плати. З початком воєнного стану, а саме з 24 лютого 2022, значно почастішали випадки, коли роботодавці відправляють працівників у неоплачувану відпустку. З одного боку, така ситуація є зрозумілою, особливо у регіонах, де наразі йдуть активні бойові дії. З іншого боку, українське законодавство не передбачає такого варіанту, адже це пряме порушення трудових прав та гарантій для працівника. За повідомленням Держпраці, хоча під час періоду воєнного стану і не штрафуватимуть за порушення, після закінчення ВС інспектори праці опрацюють кожне звернення від працівників. Про це докладно ми розповідали у цій статті
Розглянемо, як діяти роботодавцю у різних випадках та коли можна оформити працівнику відпустку за власний рахунок.
Відпустка без збереження зарплати — коли надаємо?
Перш за все, нагадаємо: відпустка за власний рахунок це ініціатива виключно працівника. Примушування працівника до написання заяви на відпустку без збереження заробітної плати є порушенням трудових прав працівника.
Протягом періоду карантину, тобто до 31 березня 2022 року, якщо працівник бажає піти у відпустку за власний рахунок, термін такої відпустки не буде враховуватися до загальної законодавно закріпленої тривалості відпустки без збереження зарплати строком у 15 днів. Таким чином, час, який працівник перебуває у неоплачуваній відпустці під час карантину, не враховується до загальної максимальної тривалості неоплачуваної відпустки відповідно до статті 84 Кодексу законів про працю України.
На загальних підставах, після закінчення карантину, максимальна тривалість неоплачуваної відпустки повинна складати не більше 15 календарних днів на рік. Неоплачувана відпустка не подовжується на кількість неробочих та святкових днів, які припадають на період такої відпустки.
У разі, якщо працівник не бажає йти в неоплачувану відпустку та не може дозволити собі втрачати заробітну плату під час воєнного стану, у роботодавця є такі варіанти дій:
- оплата простою, який стався не з вини працівника — в розмірі не менше 2 / 3 середньої заплати працівника, розрахованої відповідно до Порядку №100;
- надання оплачуваної відпустки, соціальної відпустки на дітей, додаткових передбачених законодавством оплачуваних відпусток — наприклад, відпусткою за роботу на комп’ютері, яка надається на термін до 4 днів. Таке положення передбачене пунктом 58 підрозділу «Інші види виробництв» розділу XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11 97 р. №1290 (зі змінами);
- переведення працівника на дистанційну або надомну роботу, якщо це дозволяє специфіка підприємства.
Як діяти роботодавцю під час воєнного стану в країні, ми повідомляли тут
Працівника мобілізували — дії роботодавця?
У разі, якщо працівника мобілізували, призвали з числа резервістів, працівник пішов у підрозділ територіальної оборони, або продовжив служити під час воєнного стану після закінчення терміну попереднього контракту, за таким працівником перш за все зберігаються соціальні гарантії — місце роботи, посада та середній заробіток.
Такі працівники не підлягають звільненню, у тому числі через скорочення штату. Єдиний випадок, коли можна звільнити працівника, який виконує свій військовий обов’язок — це ліквідація підприємства.
Для розрахунку середнього заробітку слід використовувати базовий розрахунковий період у 2 календарних місяці, що передували даті призову такого працівника. Середній заробіток розраховується відповідно до порядку 100. Зверніть увагу: нарахований середній заробіток мобілізованому працівнику підлягає оподаткуванню ПДФО у розмірі 18%, військовим збором 1,5%, а також є базою нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 22%.
Середня зарплата мобілізованому працівнику відображається як заробітна плата, нарахована звичайним працівникам, залежно від того, до якої категорії працівників належить такий мобілізований працівник.
Актуальні новини для вас
Читайте також наші нові статті:
- Виплата лікарняних від ФСС під час воєнного стану — що відомо
- Як відбувається виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності під час воєнного стану? Деталі від Центру зайнятості
- Консультуємо по бухгалтерських програмах та КЕП усю Україну: порядок роботи та надання консультацій компанії Системи для бізнесу
Якщо немає можливості доїхати на роботу через відсутність транспорту, то чи вважається ця обставина простоєм, який стався не з вини працівника ?
08.03. керівництво поліклініки у Чернігові вимагає від працівників написати заяви на відустку без збереження з/п заднім числом - 25.02. У разі не написання погрожує звільненням за прогули. Куди звертатись зі скаргою.
Працюю вчителем, зараз знаходжусь за кордоном. Чи можу проводити уроки дистанційно після канікул?
Освітній заклад(ліцей) пішов на канікули. Викладач написала заяву про відпустку без збереження з/п і перетнула кордон. Як нараховувати з/п?
Моя компания пыталась принудительно отправить нас в отпуск за свой счет когдв начались военные действия. Я категорически отказалась. Теперь выяснила, что они табелируют меня, якобы я не хожу на работу и со мной нет связи, пропавшие без вести. Хотя я на связи и даже нахожусь дома на протяжении всего времени во время военных действий. Подскажите насколько это законно и как мне поступать в таком случае? Спасибо.
Подскажите пожалуйста. В связи с военным положением выехали со страны. Как поступить с работой, если это медицинское учреждение?
Доброго дня, моя компанія примусово відправляє нас у відпустку за свій рахунок коли почалися військові дії, при тому бути на зв'язку, у зв'язку з викликом на роботу. Підкажіть наскільки це законно і як мені чинити в такому випадку.Дякую
Чи можу я піти в неоплачувану відпустку під час воєнних дій, на скільки? В мене 3 дітей нема з кім залишати дома
Якщо я вчитель і наразі я за межами України, я можу проводити уроки дистанційно? Чи мене обов'язково мають звільнити з роботи?
Працюю вчителем, зараз перетнула кордон, але маю можливість проводити уроки дистанційно. Адміністрація примушує писати заяву про відпустку без збереження заробітної плати. Чи законно це?
Яку кількість днів відпустки без збереження з/п можна брати у період воєнного стану?
Працюю в медичному закладі інвалід ЧАЕС 1 категорії, маю хвору доньку інваліда 22 року. Написала на роботі заяву на додаткову оплачувану відпустку потерпілої від ЧАЕС. Змушена була перетнути з донькою кордон. З роботи повідомили що мені надана відпустка на 30 днів без збереження заробітної плати. Чи мають право не надати відпустку, чи мають право звільнити мене з роботи? Дякую
Доброго дня я працiвник укрпошти.Сьогоднi нам повiдомили що потрiбно йти за свiй рахунок.Або писати заяву на звiльнення за власним бажанням.Що робити куди потрiбно звернутись за допомогою?
Доброго вечора так як я прочитал а це в вечорі нас всіх змусили написати заяви на відпустку без збереження заробітної платні з 01.03.2022,я розумію тепер що це не законно,я працюю на підприємстві в м.Київ,прошу надати мені роз'яснення що до подальших дій,нас дуже багато,ми обурені такими діями,ми ці заяви написали і скинули в вайбер в відділ кадрів,прошу Вашої допомоги.
А если работник не оформлен и работал по внутреннему договору,и мобилизовае до тереториальной обороны
Что делать если работодатель заставляет писать на отпуск без сохранения заработной платы по семейным обстоятельствам.Я оказался,сказал что писать не буду.Они написали заявление за меня и сами его подписали ,подделав мою подпись?
Якщо чоловік працював водієм шкільного автобуса і автобус забрали на війну.Чи має право директор школи звільнити з роботи.Чи можна взяти відпустку за власний рахунок і на скільки часу?
Я не могу выехать на работу транспорт не ходит а старшая мне сказала написать отпуск за свой счёт чно мне делать у меня двое детей?
Доброго дня! Підприємство в Києві, примушують писати заяву за свій рахунок, в мене 2 неповнолітні дитини,в соціальній або щорічній відпустці відмовляють. На скільки це правомірно і як діяти в такому випадку. Дякую
Чоловіку сказали писати заяву за свій рахунок. Якщо він проти цього, чи не повинно підприємство надати оплачували невикористану відпустку або виплачувати 2/3 від заробітної плати?
В Чернигове ПАТ Альфа Банк принуждает работников писать за свой счёт, во время войны, так же не выплатил больничные и не перечислим зарплату. Ответьте, пожалуйста, законно ли это?
Доброго вечора. Я працюю медсестрою в м. Київ. Моя старша вимагає, щоб я написала заяву на відпустку за власний рахунок. Нажаль я не можу добратись до роботи, через відсутність транспорту і те що на даний момент я находжуся в черговій зоні. Я розлучена і сама виховую двох дітей. Чи мають право мене відправляти у відпустку і звільняти?
Скажіть будь-ласка я працюю медсестрою ,чи можу я взяти відпустку за свій рахунок?Та якщо так то скільки часу?
Великоолександрівська лікарня Херсонської області. Директор масово примушує писати заяви на відпустку за власний рахунок шантажуючи звільненням. З 01.04.22 року. Мотивуючи тим що всі суди не працюють і захисту для нас немає. Де нам шукати захисту у військовий час? Хто веде контроль за такими керівниками?
Якщо виїхав з України під час воєнних дій чи потрібно писати заяву на власний рахунок?
На який термін можливо писати заяву на відпустку без збереження заробітної плати під час війни?
На який термін можливо писати заяву на відпустку без збереження заробітної плати під час війни? Дякую
Как поступить правильно щоб не остаться без робочого місця?
Доброго дня! Чи має право роботодавець надати під час воєнного стану додаткову відпустку у зв'язку з навчанням працівника? Дякую
Я медична сестра поліклініки, зараз не виходжу на роботу(виїхали за межі населенного пункту), так як територія наша тимчасово окупована, керівник змушує написати заяву за власний рахунок з приводу карантину заднім числом, що робити?
Доброго дня,за березань компанія заставила написати заяву на відпустку без збереження з/п,але до 6 березня я працювала віддаленно(не оплатили до сих пір),тепер вимагають писати заяву і за квітень.До роботи не допускають,хоча готова працювати.Пропонують написати заяву на звільнення за угодою сторін. Я знаходжусь на 4 міс.вагітності,але компанія цього ще не знає.Як мені вчинити згідно законодавства?Звільнятись не хочу.
Я- вихователь ГПД, який більше 40 років пропрацював вчителем і вихователем у ЗОНЗ. 2 дні тому завуч моєї школи у розмові по телефону попросила написати заяву на відпустку за власним рахунком у зв'язку з військовими подіями, т.як у держави не вистачає грошей сплачувати заробітну плату вихователям, хоч я виконувала свої обов'язки дистанційно, як і інші коллеги, хоча знаходжусь за межами України. Чи правомірні такі дії завуча школи?
У нас работают 3 человека,магазин обуви, можно отправить в отпуск за свой счёт с 01.03 до 31.05.2022?
Якщо є щорічна відпустку та щє не використана на дітей, заставляють іти у відпустку без збереження ЗП
Я,напишу всім цим "плакальникам"-грубо. Немає сил вам всім пояснювати, що бухгалтера які НЕ втікали з країни працюють під вибухами і між світлом та інтернетом. У них квартальний звіт і вони повинні його здати-це така каста, які сумлінно працюють. Так от всім тим хто втік і отримує "пособіє" - ви повинні написати заяву ( за угодою сторін ) і переслати на Вайбер бухгалтеру і оригінал на почту де знаходиться бухгалтер. Ваші плюси: ви звільняєтесь по ст. 36.п.1 за угодою сторін -становитесь в центр зайнятості на облік і отримуєте з 8 дня соц допомогу, а не якісь жалкі 2000 грн а більше. Вас все рівно звільнять по воєнному додатку, який вийшов про звільнення і ви тоді нічого не отримаєте навіть трудової. Думайте головою і не робіть бухгалтерам "нерви"
Якщо роботодавець сам написав та відправив колектив в відпустку без збереження заробітньої плати ?До яких установ і з чим звертатись щоб це питання вирішити ? Чи мають право роботодавець відправляти в відпустку без збереження ЗП якщо в родині є дитина до 14 років ?
Я могу отправить работника с 01 .03. до 31.05.2022 ,в отпуск за свой счёт,на время военных действий,если магазин не работает
А нас заставляют писать заявления на отпуск за свой счёт. И так все подразделения ДТЭК. И сказали, ещё так будет продолжаться пару месяцев. А нам за что жить. Ни з/п, никакой соцпомощи. В нашей области работать как раз таки можно, но не дают такой возможности. Напрашивается вопрос, почему???
Чи має право роботодавець звільнити з роботи по статті за не вихід на роботу (у зв'язку з виїздом за кордон) . І чи є законним , написання обс заднім числом ?
Ми з західної України 24 лютого 2022 року нас відправили в отпуск без збереження заробітної плати. Ми вже третій місяць без доходів. Чи можемо ми отримати допомогу від держави.
Имею ли я право взять отпуск за свой счет без сохранения зарплаты на три месяца ?
Добрий день. Я працівник при зсу. 4 квітня написала заяву на безкоштовну відпустку, щоб вивезти дітей за кордон 4травня приїхала і вийшла на роботу відпрацювала 3 дні на що мені сказав начальник що я виведена зі штату та зарплату не буду отримувати доки незакінчиться війна .куди мені можна звернуться я мати одинака і учасник бойових дій
Нас на фірмі відправили за власний рахунок у відпустку "але на роботу виходимо" заяв ніхто не писав і не підписував це взагалі законно ? Сказали або так або ні як...
Здравствуйте. Работаю в университете. После начала военных действий с меня высчитали все надбавки задним числом за январь, а теперь требуют переписать договор с 1 ставки на 0,8. Я мать одиночка, у меня малолетний ребенок и теперь работая научным сотрудником мой оклад на ставку состовляет меньше 6 тыс., что меньше, чем пособие е поддержка. В дистанционной работе тоже отказано, хотя специфика моей работы позволяет, ищут компромат, чтобы уволить за неприсутствие на рабочем месте. Куда обращаться и отстоять свои права?
Скажіть, будь ласка, мене відправили у відпустку безї зар.плати Це законно Я працівник при ЗСУ мать одиночка
Скажіть, будь ласка, приватний підприємець може надати відпустку без збереження заробітної плати найманому працівникові на два місяці за проханням та заявою працівника ?
А если осталось 1 год до пенсии?
Уважно ознайомившись з публікацією на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/ministerstvo/pro-ministerstvo/najposhirenishi-zapitannya-vidpovidi-ta-aktualni-kontakti-mon-pid-chas-voyennogo-stanu/najposhirenishi-zapitannya-vidpovidi/shodo-distancijnoyi-roboti-ta-organizaciyi-trudovih-vidnosin, а також постанову Постановою «Деякі питання організації роботи працівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки на період воєнного стану» від 26.04.2022 р. № 481 Кабінет Міністрів України визначив, що на період воєнного стану працівники суб’єктів господарювання державного сектору економіки можуть працювати дистанційно, крім членів виконавчого органу або керівники, які мають право працювати дистанційно, перебуваючи в Україні, в мене виникло запитання: у разі знаходження закордоном та враховуючи факт, що я піклуюсь за мамою зі свіжим переломом ноги. Мене роботодавець (ВНЗ) принудив написати Заяву на відпуску без збереження заробітньої плати. Чи не суперечить це Листам від 28.02.2022 № 1/3292-22, 07.03.2022 № 1/3378-22 , викладеним на сайті МОН ? Особливо у моєму випадку, коли я не можу повернутись в Україну, не можу піти за підробітком, не отримую щомісяця фінансову допомогу у країні-прихістку, а платити аренду проживання потрібно щомісяця
Чи має право роботодавець у примусовому порядку відправити працівника в отпуск за свій рахунок, в необмежений час. І якщо працівник, є багатодітна мама, як з цим бути і що робити?
Підкажіть будь ласка, я маю право отримувати допомогу по безробіттю, якщо мене відправили у відпустку за свій рахунок на час дії воєнного стану без збереження заробітної плати?
Наша организация на просто 2/3,как произвести оплату тем,кто выехал за кордон
Хочу взяти відпустку за доглядом мами 80 років без збереження заробітної плати .на який термін можна взяти відпустку
Чи може директор бути на основному місці без/збереження з/п (за відсутністю коштів на виплату середньої), і одночасно бути добровольцем у теробороні?
Доброго дня, підкажіть будь ласка , звільняюсь із роботи, кажуть написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати на весь період воєнного стану, маю не використані дні відпустки які нараховують 101 день, чи будуть вони автоматично використані, якщо я напишу заяви на відпустку без збереження заробітної плати на період воєнного стану?
Меня интересует вопрос, сколько можно быть в бесплатном отпуске во время карантина, военного положения? Идёт эвакуация людей, и тут же заставляют на работу выходить. Бесплатный - без сохранения заработной платы, по соглашению работника.