Обмеження для сумісників на час дії військового стану
Східне міжрегіональне управління Держпраці інформує про особливості сумісництва протягом воєнного стану та можливі обмеження для такої роботи.
Робота за сумісництвом для державних службовців
Сумісництво — виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи.
Фахівці Східного міжрегіонального управління Держпраці нагадали, що зі статті 102-1 Кодексу Законів про працю України виключене положення щодо визначення Кабміном умов роботи державних працівників за сумісництвом. А саме, постанова Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2022 № 1306 визнає такими, що втратили чинність:
- постанову КМУ від 3 квітня 1993 року № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій»,
- постанову КМУ від 4 березня 2015 р. № 81 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції»,
- наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій».
Наведені нормативні акти передбачали ряд обмежень стосовно тривалості роботи за сумісництвом – не більше чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна була перевищувати половини місячної норми робочого часу. Оскільки ці нормативні акти визнані такими, що втратили чинність, наразі скасовано обмеження тривалості робочого часу за сумісництвом для працівників державних підприємств, установ, організацій.
Разом з тим, для держслужбовців передбачає обмеження також Закон України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 № 1700-VII. Зазначений закон накладає обмеження стосовно роботи за сумісництвом на окремих категорій працівників та встановлює умови застосування зазначених обмежень.
Національне агентство України з питань державної служби виклало роз’яснення щодо питань сумісництва для державних службовців у Методичних рекомендаціях. Ознайомитись з роз’ясненнями можна за посиланням.
Закон України № 2381-ІХ оновив положення Закону № 1700-VII про застосування обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності у період дії воєнного стану. А саме, у Закон 1700 додано новий пункт 2-8, що визначає, на кого з держслужбовців протягом воєнного стану не поширюється обмеження щодо сумісництва, передбачене п. 1 ч. 1 ст. 25 цього Закону.
Особливості застосування обмежень щодо сумісництва під час воєнного стану
Заборона працювати за сумісництвом та/або займатись підприємництвом не поширюється лише на державних службовців категорій «Б» та «В» та посадових осіб місцевого самоврядування четвертої – сьомої категорій за умови:
- такі особи перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у простої;
- такі особи укладають трудові договори (контракти), цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами – підприємцями, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юросіб або ФОП;
- зайняття іншою оплачуваною чи підприємницькою діяльністю слід припинити упродовж 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки. Винятки: викладацька, наукова, творча діяльність, медична практика, інструкторська та суддівська практика зі спорту.
Загальні обмеження для працівників-сумісників
Частина друга статті 21 Кодексу Законів про працю України дозволяє запровадження колективним договором чи трудовим договором обмежень для роботи за сумісництвом. Зокрема, запровадження таких обмежень доцільне у випадку, якщо робота за сумісництвом не може бути поєднана з роботою за основним місцем працевлаштування, призводить до надмірного перевантаження, належить до важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці тощо. Також слід враховувати інші умови. Наприклад водій транспортних засобів, що працює за основним місцем роботи за підсумованого обліку робочого часу 10 годин, вирішив додатково працювати водієм в нічну зміну. Таке бажання працівника може становити небезпеку для нього та інших людей, тож у колективному чи трудовому договорі можна завчасно прописати умови сумісництва.
Східне міжрегіональне управління Держпраці радить детально обговорити умови договору при працевлаштуванні та враховувати реальні можливості працівника виконувати відповідну роботу без ризиків.
Актуальні новини за останній час
Вас можуть зацікавити наступні статті:
- ДПС вже перевіряє застосування РРО — деталі.
- Оновлений план-графік проведення перевірок ДПС 2023 станом на 5 жовтня
- ДПС про реєстрацію ФОП
- Оновлений Порядок блокування ПН/РК діє з 30 вересня 2023
- Методологія для визначення КБВ з 3 жовтня
- Граничні терміни подання звітності та сплати податків у жовтні 2023
Коментарів поки що немає...