Працівник роками відмовляється від щорічної відпустки — як роботодавцю уникнути штрафів?

Поділитись

Невикористана відпустка – головний біль працедавця. Відмова працівника йти у відпустку з року в рік може створити багато проблем. Як бути з непереможним бажанням співробітника працювати замість відпустки? Розбираємося в статті.

Стаття 80 Кодексу Законів про працю та частина 5 статті 11 Закону про відпустки чітко забороняє не надавати чергову відпустку повної тривалості робітникові:

  1. два календарні роки підряд;
  2. упродовж одного року:
    1. для тих працівників, хто не досяг 18-річного зросту;
    2. для тих, хто працює в шкідливих і складних умовах праці, або працює на посадах з особливим характером праці.

Виникає питання: а чи може сам працівник відмовитися від відпустки, написавши письмову відмову?


Згідно з конвенцією Міжнародної організації праці “Про оплачувані відпустки”, яка ратифікована Україною, прямо забороняється будь-які угоди між наймачем і працівником з приводу відмови працівника від мінімальної щорічної оплачуваної відпустки або заміни її грошовою компенсацією.

Якщо працівник з різних причин не використав свою відпустку, то роботодавець зобов’язаний компенсувати усі невикористані дні відпускних при звільненні такого працівника.

ВАЖЛИВО: Ця виплата має безстроковий характер — немає значення скільки років пройшло з пір викладеної відпустки.

Іноді працівник отримує відпускні виплати на руки, але у відпустку не йде, а виходить на роботу, працює протягом відпустки та при цьому отримує ще і зарплату.

У такому разі кадрова служба підприємства повинна обов’язково відкликати працівника з відпустки.

Як оформити вихід у відпустку без згоди працівника

Створити графік відпусток! Цей документ є основою для написання наказу про надання відпустки без відповідної заяви працівника.

Потрібно лише ознайомити співробітника з датою початку відпустки не пізніше, ніж за два тижні.

Відмова йти в чергову відпустку в цьому випадку Міністерством соц політики трактується як порушення робітником трудової дисципліни (лист від 21.06.2012 р. № 207/13/116-12).

Як оформити декілька відпусток відразу

Чи можна поєднати разом декілька відпусток, якщо працівник накопичив за два та більше років, а загальна кількість днів відпочинку перевищує 59 (для працівників на підземних гірських роботах — 69)? Адже частина 3 ст. 9 Закону про відпустки обмежує загальну тривалість відпочинку в рік. Цей запобіжник діє, якщо відповідне обмеження є в колективному/трудовому договорі.

Як пояснює Мінсоцполітики листом від 08.07.2019 р. (№ 793/0/204-19) брати відпустки за попередні роки можна, якщо працівник вже був у відпустці в поточному році, тоді йому надається відпустка за попередній період.

🎯 Рахуєте середню зарплату для відпускних вручну? На допомогу бухгалтеру існує готове програмне рішення – спеціальний Модуль ВідЛік у програмах 1С:Підприємство та BAS. ДЕТАЛІ ТУТ.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті