У яких випадках відомості про кінцевих бенефіціарів юросіб можна не подавати

Поділитись

У Раді зареєстровано законопроєкт за номером 5807, який передбачає внесення змін до вказання та надання даних щодо кінцевого бенефіціарного власника та структури власності юрособи.

Передбачається, що зміни, внесені цим проєктом, спростять деякі надлишкові вимоги законодавства щодо подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи та подовжать термін для подання таких відомостей.

Передумови проєкту 5807 про зміни до подання даних про бенефіціарного власника

Нагадаємо, раніше ми писали, що 11 липня 2021 року набув чинності наказ Мінфіну від 19.03.2021 р. № 163, що встановлює Положення про форму та зміст структури власності. Структура власності визначалась як офіційний документ, який зобов’язані надати державному реєстратору юридичні особи для встановлення кінцевого бенефіціарного власника, у вигляді схематичного зображення згідно з поданими Мінфіном прикладами.

Що пропонується у проєкті 5807

Пункт 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» встановлює, що в Єдиному державному реєстрі вносяться відомості стосовно кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи. Автори проєкту №5807 зазначають, що у разі, якщо до засновників юрособи належать лише фізичні особи, подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи є надлишковим і недоцільним, адже ця інформація вже є у базі Єдиного держреєстру.

Також, з огляду на п. 16 ч. четвертої ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», який визначає подання нотаріально засвідчених копій документів, що посвідчують особу кінцевого бенефіціарного власника при держреєстрації та внесенні змін до відомостей в Єдиному реєстрі, автори законопроєкту вказують, що відповідні документи вже містяться у реєстрі.

Отже, немає потреби повторного подання нотаріально засвідчених копій документів, що посвідчують особу кінцевого бенефіціарного власника юрособи, у випадку, коли:

  • такі документи вже долучені при реєстрації
  • такі документи не зазнавали змін.

Крім того, законопроєктом пропонується подовжити термін подання держреєстратору даних щодо кінцевого бенефіціарного власника та структури власності для юросіб, що були зареєстровані до початку дії норм Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Такі пропозиції продиктовані:

  • значною кількістю юридичних осіб, зобов’язаних подати відомості державному реєстратору про кінцевих бенефіціарних власників та структуру власності;
  • невиправдано коротким терміном для подання даних та відповідно, посиленого  навантаження на держреєстраторів;
  • попередньою ліквідацією держреєстраторів районних державних адміністрацій.

Текст змін відповідно до Пояснювальної записки проєкту 5807

Законопроєктом пропонується внести наступні зміни:

  • у разі, якщо засновниками юридичної особи є виключно фізичні особи, які є кінцевими бенефіціарними власниками такої юридичної особи, інформація про її кінцевого бенефіціарного власника не зазначається;
  • фізична особа, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи подає нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу лише у разі відсутності вказаного документа у матеріалах реєстраційної справи або у разі його зміни;
  • Збільшити строк виконання обов’язку юридичними особами, зареєстрованими до набрання чинності цим Законом, щодо повідомлення державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності з трьох місяців до одного року з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким затверджена форма та зміст структури власності.

Коли можна очікувати на зміни?

Якщо цей законопроєкт буде прийнято, Закон вступить в силу з дати, наступної за днем офіційного опублікування.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті