Улюблені інструменти збору доказів податківців для доказової бази – перелік від адвоката

Поділитись

Як податківці збирають доказову базу – перелік інструментів від податкового адвоката Андрія Тамошюнаса.

Це ті улюблені інструменти співробітників податкових органів, які вони дуже часто використовують з метою отримання додаткової доказової бази … і відповідно в ході яких дуже часто припускаються помилки з боку платників податків!


1. ВІДБІР ПОЯСНЕНЬ У ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ/СПІВРОБІТНИКІВ

ПИТАННЯ: чи мають податківці право та чи можна «зберігати мовчання»?

ВІДПОВІДЬ: з початку 2021 року в якійсь мірі відбулось посилення повноважень податківців в частині витребування пояснень та/або їх документальних підтверджень (п.п. 20.1.46., п.п. 20.1.47 ПКУ) – тепер контролери «мають право» з усіх питань, що стосуються предмету перевірки. І все це підкріплено обов’язком платників податків (16.1.15 ПКУ).

Однак, вважаємо, що такий безапеляційний підхід є порушенням ст.63 Конституції України та п.п. 20.1.14, п. 85.4. ПКУ (в частині обов’язку надавати пояснення та/або «документальне підтвердження» тільки по фактам виявлених порушень законодавства).

Більше того, ПКУ не уповноважує співробітників ДПС відбирати пояснення на підставі усного прохання. В даному випадку чітко встановлено виключно письмовий формат спілкування (п.73.3. Ст.73).

Але якщо ж на прохання перевіряючого пояснення будуть написані, то вважатиметься, що вони надані добровільно!

2. ФОТО/ВІДЕОФІКСАЦІЯ ПРОЦЕСУ ПЕРЕВІРКИ

ПИТАННЯ: чи мають ревізори на це право?

ВІДПОВІДЬ:

  • по-перше, з 01.01.2017г. Податковий закон надає таке право органам ДПС лише в одному-єдиному випадку – під час виконання податковим керуючим своїх повноважень (п.п.20.1.17. ст.20 ПКУ). Очевидно, що дана норма не стосується документальних перевірок.
  • По-друге, раніше таке право податківці обгрунтовували посиланнями на ч.8 ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Але на сьогодні дія цієї норми (див. ч.2 ст.2) не поширюється на податковий контроль.

Отже, знову ж таки, без вашого дозволу податківці здійснювати такі заходи не можуть! Якщо ж вони допускають такі вольності, то наше завдання складається у фіксації даних фактів і їх негайному оскарженні.

3. ДОСТУП ПОДАТКІВЦІВ ДО ПРИМІЩЕНЬ ПЛАТНИКА

ПИТАННЯ: чим загрожує допуск/недопуск?

ВІДПОВІДЬ: дійсно право доступу під час перевірок до приміщень, які використовуються у госпдіяльності або є об’єктами оподаткування, співробітники ДПС мають (п.п.20.1.13. ПКУ).

Але в даному випадку також є свої корисні тонкощі:

  • по-перше, не обов’язково відразу впускати – ПКУ не передбачає порядок і терміни такого допуску і цим необхідно користуватися! Дане питання доцільно регламентувати у внутрішніх актах підприємства (це може бути відповідна Інструкція, затверджена наказом СГ – наприклад, тільки за письмовим запитом, який розглядається протягом 3х р.д., і здійснюється з дозволу керівника/заступника і в присутності начальника СБ і т.д.)!
  • по-друге, очевидно, що перед допуском перевіряючих приміщення необхідно підготувати (прибрати все непотрібне і видалити всіх зайвих) – саме для цього і варто використовувати час на «розгляд» запиту;
  • по-третє, закон говорить ТІЛЬКИ про право на доступ – це означає, що ніяких дій (підрахунок, переміщення ТМЦ, відео-/аудіофіксації) крім простого знаходження і спостереження в приміщеннях вони не мають право здійснювати. Іноді податківці «плутають» цей інструмент з інвентаризацією – в таких випадках варто їм допомогти розібратися з термінологією!
  • по-четверте, інформація для роздумів – за недопуск у приміщення відповідальність у вигляді адмін.штрафу 255 грн. (ст.188-23 КУпАП).

4. ФІСКАЛЬНА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ

ПИТАННЯ: як відмовити ввічливо, але безпечно?

ВІДПОВІДЬ: це, мабуть, самий улюблений інструмент фіскалів, тому приділимо йому окремий пост, а поки що коротко про головне:

  • ДПС має право лише вимагати проведення інвентаризації (п.п.20.1.9. п.20.1. ст.20 ПКУ), а не проводити її;
  • інвентаризаційна» вимога повинна мати письмовий характер;
  • інвентаризація є інструментом перевірки, а отже і обмежена предметом такої перевірки;
  • платник податків не зобов’язаний включати до складу комісії інспекторів або проводити саму інвентаризацію в їх присутності.
Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...