Важливі роз’яснення з приводу зберігання бухгалтерських документів

Поділитись

Як впливає період карантину на строк зберігання первинки?

Базові терміни зберігання первинки

Терміни, протягом яких необхідно зберігати первинні документи, встановлені пунктом 44.3 статті 44 ПКУ.

Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 статті 44, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом:

  • не менш як 1095 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання – з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
  • не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів – не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії);
  • не менш як 1095 днів у разі ліквідації (2555 днів – для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 Кодексу), що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву.

Цей же пункт визначає, що наведені терміни зберігання документів продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3 статті 102 Податкового Кодексу. Серед таких випадків у контексті карантину варто звернути увагу на підпункт 102.3.2: відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку (перевірки) платника податків.

Як впливає на терміни зберігання первинних документів мораторій на перевірки

Мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності продовжує діяти в редакції Закону № 533-ІХ.

Отже, по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, заборонено проведення планових перевірок у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):

  • за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
  • у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
  • у сфері санітарного й епідемічного благополуччя населення.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину, зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 ПКУ. Відповідно, базові терміни зберігання первинних документів, наведені у пункті 44.3 статті 44 ПКУ, слід продовжити на період від 18.03.2020 р. до кінця останнього місяця карантину, під час якого заборонені перевірки.  

Постановою КМУ від 03.02.2021 р № 89 була знята заборона на проведення планових документальних перевірок юридичних осіб з 09.02.2021. Виникає питання, якщо планові перевірки юридичних осіб дозволені, чи можна вважати це закінченням терміну продовженого зберігання первинки, чи такий термін продовження триває до закінчення карантину на території України.

Наразі краще орієнтуватися на збереження первинних документів протягом базових строків плюс час карантину — особливо фізичним особам-підприємцям, перевірки яких досі заборонені.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті