Як захистити трудові права під час пандемії COVID-19

Поділитись

Роботодавці зобов’язані створити безпечні умови для здоров’я своїх працівників та інших осіб на робочому місці. Про вирішення основних питань роботодавців та працівників інформує Управління Держпраці у Полтавській області.

Коронавірус у працівника — які дії роботодавця? 

У разі виявлення коронавірусу працівник повинен відкрити листок непрацездатності та має право на оплату тимчасової непрацездатності у випадку хвороби, в тому числі госпіталізації відповідно до чинного законодавства про працю, умов та положень трудового договору.

Згідно із ст. 23 Закону України «Про захист від інфекційних хвороб », у разі якщо бактеріоносіями є особи, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, такі особи за їх згодою тимчасово переводяться на роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб. Якщо зазначених осіб перевести на іншу роботу неможливо, вони відсторонюються від роботи у визначеному законодавством порядку.

На період відсторонення від роботи цим особам виплачується допомога у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. На період перебування в самоізоляції, обсервації, в тимчасових закладах охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталях) особі видається листок непрацездатності, який оплачується в розмірах і в порядку, встановлених законодавством для осіб, визнаних тимчасово непрацездатними внаслідок захворювання.

Якщо працівник нещодавно повернувся із закордонної поїздки — дії роботодавця

Для осіб, що повертаються з-за кордону, обов’язкове дотримання 14-денного карантину, або аналіз на виявлення коронавірусної інфекції, тобто всі громадяни, мешканці чи туристи повинні добровільно перебувати у самоізоляції після повернення з-за кордону.  Вказана вимога не розповсюджується на громадян України, які мають негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), який проведено не більш як за 72 години до перетину державного кордону.

У цьому випадку працівник не має права на листок непрацездатності чи статус «непридатного до роботи» до підтвердженого діагнозу. Проте роботодавець зобов’язаний розглянути практичні рішення з метою захисту переведених на карантин працівників від втрати заробітної плати протягом ізоляційного періоду. Такими рішеннями можуть бути:

  • отримання працівником лікарняного листка, якщо працівник знаходиться на самоізоляції під наглядом лікаря;
  • переведення працівника за його згодою на дистанційну роботу;
  • надання працівникові відпустки, зокрема, щорічної, соціальної, без збереження заробітної плати тощо.

Зверніть увагу: при оформленні тимчасової непрацездатності працівником без підтвердженого діагнозу, роботодавець може порушити законодавство про працю. Роботодавцям слід ретельно перевіряти чинне законодавство, колективні договори, трудовий договір, умови та правила компанії, оскільки вони можуть містити додаткові положення або права, які можуть застосовуватись до робочого місця та працівників.

Якщо працівник — контактна особа хворого або потенційно інфікованого:

Якщо працівник є контактною особою хворого чи потенційно хворого на COVID-19, до нього може бути висунута вимога самоізоляції протягом 14 днів. Працівники, які потребують самоізоляції, але ще не захворіли або не мають підтвердженого діагнозу, не можуть скористатися листком непрацездатності. Роботодавці повинні обговорити це питання з такими працівниками та прийти до консенсусу для того, щоб працівники не постраждали від втрати заробітної плати в період ізоляції.

Якщо член сім’ї працівника захворює на COVID-19 чи закривається школа, яку відвідує дитина працівника

У таких випадках можна використати оплачувані відпустки за сімейними обставинами або відпустки по догляду за хворим членом сім’ї, або у разі надзвичайних ситуацій у сім’ї, таких як раптове закриття закладів дошкільної освіти чи шкіл без попереднього повідомлення. Також працівники зможуть використати нараховану відпустку — щорічна відпустка, відпустка за сімейними обставинами або відпустка по догляду.

Відповідно до законодавства в таких випадках, залежно від конкретної ситуації, можливо:

  • якщо працівник знаходиться на самоізоляції під наглядом лікаря, отримання працівником лікарняного листка;
  •  за згоди працівника переведення його на дистанційну (надомну) роботу;
  • встановлення працівнику неповного або скороченого часу, запровадження роботи змінами, встановлення простою, гнучкого графіку роботи;
  •  надання працівникові відпустки, зокрема, щорічної, соціальної, без збереження заробітної плати тощо.

Громадяни, які мають дітей, можуть скористатися додатковою оплачуваною соціальною відпусткою. Тривалість такої відпустки становить до 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів, але в деяких випадках соціальну відпустку можна отримати на 17 днів максимум. Роботодавець не має права відмовити працівнику в разі вимоги соціальної відпустки.

Кодексом законів про працю України передбачено, що за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

У разі встановлення карантину термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений ч.3 ст. 84 Кодексу законів про працю. Зазначені відпустки надаються працівникам виключно на підставі їх особистої заяви. Якщо працівник відмовляється написати заяву про надання йому відпустки без збереження заробітної плати, роботодавець не має права примушувати його до цього.

Дистанційна (надомна) робота – форма організації праці, при якій робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця. При цьому, якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором.

При такому режимі роботи працівник зобов’язаний упродовж всієї тривалості робочого часу виконувати роботу, доручену роботодавцем, та перебувати під контролем роботодавця за допомогою сучасної техніки (телефон, інтернет, інші засоби зв’язку). Законодавство України не містить конкретних норм з охорони праці при виконанні дистанційної (надомної) роботи.

Якщо працівник із високою ймовірністю інфікований COVID-19 бажає відвідувати роботу

Якщо наявні певні симптоми, що підтверджують зараження COVID-19,  рекомендується не дозволяти працівникові з’являтися на робочому місці, за необхідності направити працівника на тестування чи медичне обстеження, яке може включати тест на COVID-19. Якщо діагноз не підтверджується, можливе допущення працівника до роботи. У випадку позитивного результату тестів працівнику слід отримати листок непрацездатності на період хвороби.

Зверніть увагу! За порушення правил забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя в державі встановлена адміністративна та кримінальна відповідальність.

За матеріалами Управління Держпраці у Полтавській області.

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті