З 16 липня ФОП звітуватимуть про доходи і витрати за новою формою

Поділитись

Затверджено нову форму для ведення обліку доходів та витрат для ФОП та незалежників, а також порядок заповнення цієї форми. Відповідні зміни набрали чинності 16 липня 2021 року, оскільки Наказ №261, який встановлює нову форму, був оприлюднений в “Офіційному віснику” за номером 54 від 16.07.2021.

Як ми писали раніше, від 1 січня 2021 року фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування, а також фізичні особи, що провадять незалежну діяльність, можуть вести облік доходів та витрат також у електронному вигляду, серед іншого, засобами Електронного кабінету. Крім того, книги ведення обліку доходів та витрат було скасовано, а замість них введено типову форму для ведення обліку.

З початку року ці положення були внесені до Податкового кодексу, проте на практиці не знайшли втілення до наказу Міністерства фінансів від 13 травня  2021 року № 261.

Що визначає наказ №261?

Зазначеним наказом Мінфін встановлюється:

  • типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат ФОП і фізичними особами, що ведуть незалежну професійну діяльність;
  • Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат ФОП і фізичними особами – незалежниками.

Нова форма виконує вимоги статей 177 та 178 Податкового кодексу.

Коли типова форма для обліку витрат і доходів вступає в силу?

Передбачалося, що наказ №261 вступає в силу від дати офіційного опублікування. Наказ опублікований в “Офіційному віснику України” № 54 від 16 липня, тож відповідно, з цієї дати слід вважати чинними нову типову форму та порядок її ведення.

Крім того,  з 16.07 втрачають чинність попередня форма та порядок її ведення.

Які ще зміни діють з 16 липня?

Окрім внесення попередніх змін, Наказ №261 також реалізує окремі положення Податкового кодексу для ФОП, зокрема стосовно включення до витрат амортизаційних відрахувань з веденням їх обліку та відображенням у типовій формі. Таким чином, до типової форми додано Додаток до типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність. 

Варто зазначити, що положення наказу №261 не встановлюють додаткових обов’язків для ФОП та незалежників при заповненні нової типової форми.

Як вести типову форму доходів та витрат 2021?

Податковий кодекс визначає, що ведення обліку доходів і витрат можливо здійснювати:

  • в паперовому вигляді — у такому випадку відсутні вимоги стосовно шнурування та реєстрації форми у відповідному органі контролю.;
  • в електронному вигляді, у тому числі за допомогою електронного кабінету або у форматі EXCEL.

Читайте також: Особливості ведення обліку доходів та витрат за новими формами

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті