Дії роботодавця при відкритті Е-Лікарняного

Поділитись

Що робити роботодавцю у випадку, коли працівник повідомляє про відкриття  для нього електронного лікарняного? Алгоритм дій від Фонду соціального страхування.

ФСС нагадує, що електронні лікарняні є підставою для отримання допомоги та оплати лікування працівників.

Наголошуємо, що важливо ознайомити співробітників підприємства чи установи з:

 • вірною назвою підприємства чи установи, організації
 • кодом ЄДРПОУ.

Зауважте, у разі повідомлення співробітником лікареві та як наслідок формування електронного лікарняного на неправильні дані, роботодавець на зможе побачити лист непрацездатності в кабінеті страхувальника на порталі ПФУ. Ознайомлення працівників з правильною назвою та кодом ЄДРПОУ компанії необхідне для коректного оформлення листка 

Працівник повідомив про видачу ЛН — порядок дій роботодавця

Отже, розглядаємо, що потрібно зробити роботодавцю при відкритті електронного лікарняного його працівнику.

 • Роботодавець повинен встановити порядок і коло осіб для роботи з е-лікарняними. Сама процедура призначення, обрахунку і виплати матеріального забезпечення для е-лікарняного не змінюється, проте бажано, щоби була конкретна особа, яка займатиметься відслідковуванням електронних ЛН у кабінету страхувальника на порталі ПФУ.
 • Після отримання повідомлення про відкриття електронного лікарняного роботодавцю необхідно перевірити наявність такого лікарняного у кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного Фонду. Такі е-лікарняні доступні для перегляду роботодавцями одразу після відкриття, тож роботодавець матиме змогу правильно внести всі потрібні дані у табель обліку робочого часу.
 • Фахівці ФСС зазначають, що е-лікарняний буде у статусі «закритий», проте до закінчення терміну лікування дати перебування на лікарняному можуть бути відкориговані лікарем за необхідності. З огляду на це, призначати й нараховувати допомогу з приводу тимчасової непрацездатності варто, коли закінчиться вказаний у ЛН строк лікування.
 • Електронний лікарняний можна роздрукувати чи залишити в електронній формі у кадровиків, залежно від рішення роботодавця. У працівника немає обов’язку роздруківки е-лікарняного чи надання роботодавцю будь-яких підтверджень тимчасової непрацездатності в паперовому вигляді.
 • Співробітник кадрової служби чи призначена відповідальною особа проводять визначення страхового стажу для обчислення розміру допомоги. Так само, як при використанні листка непрацездатності в паперовій формі, сума матеріальної допомоги з приводу тимчасової втрати працездатності становитиме від 50% до 100% середнього доходу такої застрахованої особи у залежності від тривалості її стажу. У випадку листка непрацездатності з причини вагітності та пологів матеріальна допомога становитиме 100 % середнього доходу.
 • Після цього дані розглядає комісія чи уповноважений з соціального страхування, що призначають допомогу та оформлюють протокол за визначеною формою. варто зауважити, що у відповідності до актуального законодавства України, допомога може бути призначена лише на період тривалістю до 10 днів від часу закриття лікарняного. ФСС інформує, що електронна форма ЛН містить ті ж позначки, що паперова, наприклад, помітки про порушення режиму чи стан алкогольного сп’яніння.
 • Бухгалтерія:
  • проводить розрахунок суми матеріального забезпечення, виходячи з лікарняного та рішення комісії із соціального страхування;
  • формує заяву-розрахунок;
  • протягом 5 робочих днів від дня прийняття рішення комісії, надсилає заяву-розрахунок до робочого органу Фонду.

🎯 Зручний автоматичний розрахунок середньої зарплати для лікарняних та відпускних + Електронний ТАБЕЛЬ. У програмах 1С:Підприємство та BAS з’явився спеціальний 👉 Модуль «ВідЛік»

Особливості при роботі з електронними лікарняними

Оскільки у е-лікарняних немає серії, лише унікальний номер, заяви-розрахунки необхідно подавати окремо від звичайних ЛН.

Нагадуємо: у випадку відкриття працівнику лікарняного у паперовому вигляді, такий лікарняний необхідно продовжувати в паперовому вигляді до моменту закриття, незалежно від того, чи відбувся за цей час перехід медичного закладу на електронні лікарняні.

Докладніше про це ми писали у попередніх матеріалах:

Коди причин непрацездатності для електронних і звичайних лікарняних листків різні, і про це варто пам’ятати під час оформлення заяви-розрахунку.

Причини непрацездатності в е-лікарняних.

Для електронних ЛН визначено такі коди:

 • «1 — Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві»;
 • «2 — Вагітність і пологи»;
 • «3 — Необхідність догляду за хворою дитиною»;
 • «4 — Необхідність догляду за хворим членом сім’ї»;
 • «5 — Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною»;
 • «6 — Карантин, встановлений відповідно до законодавства»;
 • «7 — Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства»;
 • «8 — Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу»;
 • «9 — Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу» (може бути із позначкою про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта);
 • «10 — Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2».

У разі наявності в медичному висновку відмітки про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта причина непрацездатності «Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві» після завершення розслідування може бути змінена Фондом соціального страхування України на підставі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на причини:

 • «11 — Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»;
 • «12 — Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві».
Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті