Новий порядок повернення ЄСВ, сплаченого помилково

Поділитись

Оновлено Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску — Мінфін прийняв новий наказ №417.

Що передбачає Наказ Мінфіну №417?

Наказ Міністерства фінансів України 23.07.2021 р. №417, що був зареєстрований в Міністерстві юстиції 09 вересня 2021 за номером 1185/36807, передбачає оновлення порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів сум ЄСВ, а також повернення надлишкових чи помилково сплачених сум.

Визначено, що нова редакція Порядку допоможе ефективно повертати платникам чи перераховувати на належні рахунки зайво сплачені суми ЄСВ. Серед іншого, Порядок чітко визначає та розподіляє покладені на підрозділи ДПС та фонди держсоцстрахування зобов’язання, а також окреслює строки для їхнього виконання.

Порядок встановлює механізм врахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску зайво чи помилково сплачених сум включно зі сплаченими через єдиний рахунок, або повернення таких коштів платникам.

Якщо суми, сплачені в рахунок єдиного внеску на рахунок 3556, сплачені надмірно, податківці повинні зарахувати таку переплату в рахунок майбутніх платежів:

 1. за цим же рахунком;
 2. у відповідності до визначеного розміру ЄСВ;
 3. в календарну порядку появи зобов’язань платника з указаного платежу.

Коли відбувається повернення переплачених чи помилково сплачених сум ЄСВ?

Розглянемо, як повернути переплату ЄСВ згідно нового порядку.

Новий порядок визначає, що повернення коштів відбувається у таких випадках:

 • у разі надмірної чи помилкової сплати сум ЄСВ чи накладених штрафів на відповідний рахунок 3556;
 • у разі помилкової сплати ЄСВ чи фінсанкцій не на рахунок 3556;
 • у разі помилкової сплати ЄСВ чи фінансових санкцій на бюджетний рахунок за надходженнями;
 • у разі помилкової сплати податкових зобов’язань з податків та зборів, штрафів і пені, встановлених ПКУ чи іншим законодавством, на рахунок 3556;
 • у разі наявності технічної чи методологічної помилки за коштами, що були сплачені на рахунок 3556 з єдиного рахунку.

Таке повернення відбувається виключно на основі заяви платника щодо повернення помилково чи зайво сплачених коштів за формою, наведеною у Додатку 1. Варто пам’ятати, що:

 • заяву можна подати в електронному вигляді;
 • потрібно обов’язково долучити до заяви копію розрахункового документа на підтвердження сплати коштів на рахунок 3556. При поданні заяви в електронному вигляді копія також повинна електронною. Копія розрахункового документа повинна бути завірена особисто платником.

Термін повернення помилково чи зайво сплачених сум ЄСВ

Порядок передбачає ряд інструкцій для податківців щодо реєстрації заяви, еренесення даних з паперових заяв у електронний журнал,  перелік необхідних відомостей для заповнення. 

Після отримання від платника заяви про повернення коштів, самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС,  що адмініструє ЄСВ, повинен протягом 10 днів перевірити подані в заяві дані та зробити висновок щодо повернення коштів з рахунку 3556 за формою, визначеною у додатку 2 до Порядку чи відмовити у поверненні.

Відмовити у поверненні коштів можуть за наступних обставин:

 • подання заяви не за формою, викладеною в додатку 1 до Порядку;
 • недостовірність вказаних у Заяві даних;
 • Заява подана не за місцем обліку переплати чи помилкової сплати ЄСВ;
 • у разі заборгованості платника зі сплати ЄСВ чи штрафів;
 • неподання завіреної платником копії документа, що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556.

На основі Висновку у термін не більше 3 робочих днів від дати його отримання самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, що здійснює  бухоблік, у системі “Клієнт казначейства – Казначейство” складає документ на повернення коштів з рахунку 3556 та подає до відповідного головного управління Державної казначейської служби України.

Особливості повернення коштів та терміни повернення для різних випадків встановлені у пунктах 12-23 Порядку.

Коли новий наказ №417 і новий Порядок вступлять в дію?

Визначено, що Наказ №417 набуде чинності протягом 3 місяців від дати офіційної публікації. Станом на поточну дату 20 вересня 2021 даних про публікацію немає.

Одночасно з набранням чинності цим порядком втратить силу попередній порядок, затверджений наказом Мінфіну від 16 січня 2016 №6, зареєстрований у Мін’юсті 05.02.2016 за № 193/28323.

Останні новини для бухгалтера

Читайте також:

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті