Якою буде індексація у грудні, виходячи з підвищеного прожиткового мінімуму

Поділитись

Як рахувати індексацію у грудні 2021 року, зважаючи на зростання з 01.12.2021 прожиткового мінімуму та мінзарплати.

Як ми раніше інформували, з 1 грудня відбудеться заплановане зростання прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Від цієї дати мінімальна зарплата становитиме:

 • місячний розмір  6500 грн;
 • погодинний розмір 39,12 грн. 

Показники прожиткового мінімуму будуть складати:

 • загальний показник – 2393 грн;
 • дітям до 6 років – 2100 грн;
 • дітям віком від 6 до 18 років – 2618 грн;
 • працездатним особам – 2481 грн;
 • особам, які втратили працездатність – 1934 грн.

Як проводити індексацію в грудні 2021 року

Проведення розрахунку ІСЦ для нарахування індексації встановлює Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 №1078

Згідно з Порядком, індексація заробітної плати проводиться, коли індекс інфляції ІСЦ перевищить поріг індексації, у 201 році встановлений на рівні 103%. ІСЦ слід обчислювати наростаючим підсумком.

Варто зауважити, що індексацію заробітної плати потрібно проводити у межах прожиткового мінімуму, передбаченого для працездатних осіб. Нагадаємо, що з 01 грудня прожитковий мінімум для працездатних осіб, а отже, поріг індексації складатиме 2481 грн.

Докладніше про зміни, які викликає зростання прожиткового мінімуму, читайте у цій статті: Підвищення мінімалки з 1 грудня 2021 — що зміниться

Якщо сума підвищення зарплати більше за суму індексації, при зростанні окладів значення індексу у місяці зростання слід приймати за 1 або 100%. Місяць підвищення окладу у такому випадку буде вважатися базовим, відповідно, індексація у такому місяці не проводиться.

Від наступного за базовим місяця потрібно обчислювати індекс для проведення індексації. У випадку, коли сума підвищення зарплати менша за суму індексації, яка складається на момент підвищення, суму індексації в базовому місяці потрібно зменшити на суму підвищення заробітної плати.

Нагадаємо також, що Постанова від 31.03.2021 р. №278 вносить зміни до Порядку проведення  індексації грошових доходів населення, що застосовуються з 2 квітня 2021 та стосується таких випадків:

 • Індексація зарплати працівників із неповним робочим часом — якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації слід обчислювати з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачувати у пропорції відпрацьованому/службовому часу.
 • Підвищення місячного доходу без підвищення окладу — у випадку збільшення грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок, сума індексації не буде зменшена на розмір підвищення грошового доходу. 
 • Підвищення окладу посеред місяця — якщо підвищення грошового доходу відбулося не з 1 числа місяця, сума індексації обчислюється з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, та виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу згідно вимог порядку індексації.
 • Індексація аліментів — індексуються виключно ті аліменти, що встановлені судом у твердій грошовій сумі, відповідно, аліменти, виплачувані добровільно чи у відсотковому значенні доходу, індексації не підлягають.

Як розраховуємо індекс інфляції ІСЦ

Індекс споживчих цін, що є основою для розрахунку індексації, за жовтень  2021 склав 100,9%. ІСЦ 100,9% вплинув на коефіцієнти індексації та на розрахунок індексації.

У грудні вперше індексуватимуть заробітну плату ті роботодавці, які збільшували оклади у квітні 2021 року.  

Нагадаємо кілько основних моментів, на які варто звернути увагу:

 • Виплати, що розраховуються із середньої зарплати, не підлягають індексації;
 • При відпрацюванні неповного робочого часу, сума індексації слід визначати з розрахунку повного робочого часу, та виплачувати пропорційно до відпрацьованого часу;
 • Якщо упродовж місяця немає зарплати, наприклад працівник був у відпустці або хворів, індексація не нараховується;
 • Виплати за час простою не підлягають індексації.

При розрахунку індексації слід буде використовувати новий прожитковий мінімум, тобто 2481 грн.

Актуальні новини для вас

Зверніть увагу на останні статті:

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті