Зміни до Додатку 4ДФ – враховуємо додаткові блага платника ПДФО

Поділитись

Коли виникає обов’язок відображати прощений борг у додатку 4ДФ до Розрахунку, та за якою ознакою він відображається.

Згідно з підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді основної суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Сума такого боргу повинна перевищувати 25% мінімальної зарплати у розрахунку на рік, що встановлена станом на 1 січня звітного податкового року. У 2021 році така сума становить 1500 грн (6000 грн х25%). Випадків, що передбачені  ст. 165 ПКУ, ця норма не стосується.

У разі такого анулювання боргу кредитор повинен повідомити платника податку – боржника одним з наступних способів:

  • рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
  • шляхом укладення відповідного договору;
  • надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу.

Крім цього, кредитор зобов’язаний включити суму анульованого боргу до податкового розрахунку за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.

Боржник повинен самостійно сплатити податок з таких доходів, а також відобразити їх у річній податковій декларації про майновий стан та доходи.

У випадку, якщо кредитор не поінформував боржника про прощення боргу в порядку, що визначається підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПКУ, кредитору доведеться самостійно виконати обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Що не включається до доходу платника податку?

У загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку не включається такі суми, прощені кредитором за його рішенням, що не пов’язане з банкрутством, до закінчення позовного строку давності:

  • основна сума боргу (кредиту) платника податку, що не перевищує 25% мінімальної зарплати станом на 1 січня звітного податкового року. У 2021 році — 1500 грн;
  • сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені);
  • основна сума боргу (кредиту) платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості.

Це визначено підпунктом 165.1.55 пункту 165.1 статті 165 Податкового Кодексу.

Як відобразити прощений борг у Додатку 4

Форма податкового розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773).

Згідно з пунктом 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (форма 4ДФ)» до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» потрібно вказати ознаку доходу, наведену в розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб:

  • за ознакою доходу «126» відображається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ), серед іншого, у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, анульованого кредитором за його рішенням, не пов’язаним з банкрутством, до закінчення строку позовної давності, що перевищує у 2021 році – 1500 гривень;
  • за ознакою доходу «189» відображаються інші доходи, зокрема, основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує у 2021 році – 1500 грн та сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.
Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті