Зміни до Додатку 4ДФ – враховуємо додаткові блага платника ПДФО

Поділитись

Коли виникає обов’язок відображати прощений борг у додатку 4ДФ до Розрахунку, та за якою ознакою він відображається.

Згідно з підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді основної суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Сума такого боргу повинна перевищувати 25% мінімальної зарплати у розрахунку на рік, що встановлена станом на 1 січня звітного податкового року. У 2021 році така сума становить 1500 грн (6000 грн х25%). Випадків, що передбачені  ст. 165 ПКУ, ця норма не стосується.

У разі такого анулювання боргу кредитор повинен повідомити платника податку – боржника одним з наступних способів:

  • рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
  • шляхом укладення відповідного договору;
  • надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу.

Крім цього, кредитор зобов’язаний включити суму анульованого боргу до податкового розрахунку за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.

Боржник повинен самостійно сплатити податок з таких доходів, а також відобразити їх у річній податковій декларації про майновий стан та доходи.

У випадку, якщо кредитор не поінформував боржника про прощення боргу в порядку, що визначається підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПКУ, кредитору доведеться самостійно виконати обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

🎯 На сьогодні існує декілька програмних рішень, що допомагають сформувати об’єднану звітність автоматично.

Що не включається до доходу платника податку?

У загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку не включається такі суми, прощені кредитором за його рішенням, що не пов’язане з банкрутством, до закінчення позовного строку давності:

  • основна сума боргу (кредиту) платника податку, що не перевищує 25% мінімальної зарплати станом на 1 січня звітного податкового року. У 2021 році — 1500 грн;
  • сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені);
  • основна сума боргу (кредиту) платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості.

Це визначено підпунктом 165.1.55 пункту 165.1 статті 165 Податкового Кодексу.

🎯 Як вивантажити дані з вашої облікової програми 1С:Підприємство чи BAS і втягнути їх в ПК “M.E.Doc” для формування Об’єднаної звітності з ЄСВ+ПДФО+ВЗ, читайте тут

Як відобразити прощений борг у Додатку 4

Форма податкового розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773).

Згідно з пунктом 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (форма 4ДФ)» до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» потрібно вказати ознаку доходу, наведену в розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб:

  • за ознакою доходу «126» відображається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ), серед іншого, у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, анульованого кредитором за його рішенням, не пов’язаним з банкрутством, до закінчення строку позовної давності, що перевищує у 2021 році – 1500 гривень;
  • за ознакою доходу «189» відображаються інші доходи, зокрема, основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує у 2021 році – 1500 грн та сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

📌 Добірка матеріалів про нюанси подання об’єднаної звітності, щоби допомогти вам у заповненні об’єднаного звіту

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті