Обов’язкова вакцинація – для яких категорій громадян?

Поділитись

На засіданні 22 вересня 2021 голова МОЗ Віктор Ляшко оголосив перелік категорій, які в обов’язковому порядку підлягають вакцинації проти COVID-19. Кому і чого чекати — розглядаємо тут.

Нагадаємо, 21 вересня на позачерговому засіданні держкомісією з питань надзвичайних ситуацій було ухвалене встановлення жовтої зони карантину на всій території України. Раніше прийнята Постанова №954 визначає нові правила карантину, що діятимуть вже з 23 вересня.

Нові обмеження ми розглядаємо докладно у цій статті:

Що чекає бізнес у жовтій зоні та кого карантин не торкнеться?

22.09.2021 на позачерговому засіданні Уряду очільник МОЗ Віктор Ляшко виступив із заявою, де повідомив, що ситуація з показниками вакцинації серед співробітників державних органів невтішна.

Якщо серед категорій населення, для яких була встановлена приоритетна вакцинація — нагадаємо, мова про медичну сферу, оборонну сферу та працівників МВС — показники вакцинації сягають вже близько 80%, то серед освітян та держадміністрацій показники залишаються низькими.

Обов’язкова вакцинація — для кого і коли

Віктор Ляшко зауважив, що Мінохорони здоров’я має право визначати категорії працівників, для яких буде запроваджена обов’язкова вакцинація проти COVID-19. Наразі, за оголошеними міністром даними, до такого переліку увійдуть:

  • співробітники закладів освіти;
  • співробітники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також їхніх структурних підрозділів;
  • співробітники місцевих державних адміністрацій.

Щодо законності підстав для запровадження обов’язкової вакцинації проти  COVID-19 очільник МОЗ зазначив, що відповідне положення містить стаття 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Процитуємо зазначену статтю:

«Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.

У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.»

Відповідно, МОЗ цілком має право щодо формування переліків професій, які передбачають обов’язкову вакцинацію проти COVID-19.

Чи можливе звільнення за відмову вакцинуватися

Офіційна позиція Держпраці конкретно для випадку звільнень через відмову вакцинуватися проти COVID-19 ще невідома. Хоча раніше Мінекономіки наполягало, що звільнення невакцинованих працівників буде неправомірним, і їх слід переводити на інший вид виконуваних робіт, який не передбачає контактів, норми статті 12 зазначеного Закону викладені цілком чітко.

З позицією Мінекономіки можна ознайомитися тут:

Роз’яснення стосовно правових наслідків для працівника за відмову вакцинуватися від COVID-19.

Міністр охорони здоров’я також послався на рішення Європейського суду з прав людини, відповідно до якого запровадження обов’язкової вакцинації визнане цілком законним, таки, що за ряду підстав може бути потрібним у демократичному суспільстві, а також таким, що не порушує положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Інші актуальні новини

Зараз переглядають:

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті