Працюючий ФОП не сплатив ЄСВ, чи потрібно подавати Додаток 1?

Поділитись

Чи повинен ФОП, що  є працівником подавати додаток 1 до об’єднаної звітності? Пояснення податківців.

Фахівці ГУ ДПС у Львівській області роз’яснили щодо нарахування ЄСВ за себе працюючими ФОП та подання цих сум у Додатку 1 до єдиної звітності.

Частина 6 статті 4 Закону України 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначає, що ФОП, серед іншого ФОПи-спрощенці, які працевлаштовані за основним місцем роботи, звільнені від нарахування і сплати за себе ЄСВ за ті періоди, за які ЄСВ за них нараховує та сплачує роботодавець у передбачених законодавством розмірах.

Коли працюючий ФОП повинен сплачувати ЄСВ та подавати єдину звітність

У разі, якщо протягом звітного періоду роботодавець працюючих ФОП сплатив за них ЄСВ у меншому розмірі від встановлених меж, такі фізичні особи-підприємці повинні самостійно нарахувати ЄСВ у передбаченому законодавством розмірі та сплатити його. Сума єдиного внеску при цьому повинна бути не меншою за мінімальний визначений законом розмір єдиного внеску та не більше за максимальний розмір.

Коли ФОП подає додаток 1 

ФОП, що є платниками єдиного податку 1-3 груп, у складі податкової декларації платника ЄП – ФОП подають додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

Розглянемо заповнення розділу 9 Додатку 1.

  • Графа 2 — в рядках у розрізі окремого календарного місяця звітного періоду потрібно вказати нарахований дохід застрахованих осіб.
  • Графа 4  — тут слід розрахувати суми нарахованого ЄСВ.
  • Загальну суму нарахованого за звітний період ЄСВ потрібно вказати в рядку «Усього» графи 4. Це ж значення необхідно перенести у рядок 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розділу VII Декларації.

Варто зауважити, що Додаток 1 не заповнюють і не подають ФОП-єдинники 1-3 груп, у разі відповідності критеріям, що наведені у частині 4 та 6 статті 4 Закону №2464, які визначають право осіб на звільнення від сплати за себе ЄСВ.

Нагадаємо, від сплати ЄСВ за себе, окрім осіб, за яких ЄСВ розраховує та сплачує роботодавець, звільнені особи, які отримують пенсію за віком або за вислугу років, чи є особами з інвалідністю, чи досягли віку, визначеного у  статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, і отримують пенсію або соціальну допомогу. 

Закон №2464 встановлює, що такі особи можуть бути платниками ЄСВ лише у разі їхньої добровільної участі.

Які дії ФОП-працівника, якщо ЄСВ сплачено в розмірі меншому мінімального внеску

Отже, ми може підсумувати, що ФОП єдинникам 1-3 групи спрощеної системи оподаткування, за яких ЄСВ у відповідному до законодавства обсязі сплатив роботодавець, не потрібно нараховувати ЄСВ чи подавати Додаток 1 до податкової декларації.

Проте, можуть бути випадки, у яких ЄСВ за звітний період сплачений у розмірі, що менший за розмір мінімального страхового внеску. Серед таких випадків може бути приклад, коли працівник відпрацював неповний місяць внаслідок прийняття на роботу або звільнення посеред місяця. 

Також, якщо працівник протягом цілого місяця знаходився у відпустці за власний рахунок, ЄСВ, відповідно, не нараховано і не сплачено.

У таких випадках ФОП повинні самостійно визначити базу для нарахування ЄСВ у розмірі не менше мінімальної зарплати та відобразити ці дані у графі 2 розділу 9 Додатка 1.

Варто зауважити, що за місяці, за які роботодавець сплатив ЄСВ у належному розмірі, графу 2 розділу 9 Додатка 1 слід заповнювати таким чином:

  • у паперовій формі слід проставити прочерки;
  • в електронній формі залишити не заповнені поля.

Нагадаємо, раніше ми писали, що податківці радять ФОП-працівникам самостійно контролювати сплату за них ЄСВ роботодавцями. Прочитати цю статтю можна тут.

Інші новини за темою

Вам може бути цікаво:

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті