Як рахуємо середню зарплату? Зміни від Мінекономіки

Поділитись

Порядок №100 оновлено, і від 04 вересня 2021 вступили в дію нові правила розрахунку середньої зарплати. Розглядаємо, як відбувається врахування премій у середній заробіток.

Раніше ми інформували про набрання чинності Постановою №917, що оновлює редакцію Порядку №100. Постанова набрала чинності 04.09.2021, тож, з цієї дати при проведенні розрахунку середнього заробітку слід враховувати премії та інші заохочувальні виплати працівнику. Такі виплати слід включати до заробітку періоду за кількістю місяців, за які здійснено нарахування, включно з місяцем, за який вони нараховані.

Які зміни передбачає Постанова №917 до порядку розрахунку середньої зарплати? Читайте тут

Коли потрібно застосовувати Порядок №100?

Роботодавцям необхідно користатися нормами Порядку №100 у разі розрахунку середньої зарплати для:

 • надання усіх видів відпусток, що встановлені законодавчо, за винятком відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами чи розрахунку компенсацій за невикористані відпустки;
 • виконання працівниками державних і громадських обов’язків у робочий час; 
 • питань переведення працівників на легшу нижче оплачувану роботу у зв’язку зі станом здоров’я; 
 • переведення вагітних жінок і жінок з дітьми віком до трьох років, на легшу роботу; 
 • надання жінкам додаткових перерв для годування дитини; 
 • службових відряджень, за виключенням службових відряджень держслужбовців;
 • вимушеного  прогулу та за час затримки виконання рішення суду;
 • направлення працівників на обстеження до медичних закладів; 
 • звільнення працівників-донорів від роботи; 
 • залучення працівників до виконання військових обов’язків; 
 • тимчасового переведення працівника у разі виробничої потреби на іншу нижче оплачувану роботу; 
 • а також у випадках, коли потрібно нарахувати виплати, що обчислюються на підставі середньої зарплати.

Як відбувається врахування премій у середню зарплату 2021

Нова редакція Порядку №100 визначає, що суми нарахованої зарплати, за винятком премій та інших заохочувальних виплат, слід враховувати в місяці їхнього нарахування та в розмірі нарахування, без виключення податків, сум аліментів і так далі. Виключенням є відрахування, що здійснюються із зарплати осіб, які за вироком суду засуджені до виправних робіт.

При обрахунку середньої зарплати премії та заохочувальні виплати за період часу за новими правилами слід включати до заробітку періоду, відповідному кількості місяців, за які проводиться нарахування, починаючи з місяця нарахування таких виплат. 

Врахування премій до середньої заробітної плати відбувається наступним чином.

До зарплати за відповідні місяці розрахункового періоду потрібно додати частину, що обчислюється діленням суми премії чи заохочувальної виплати на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який здійснюється нарахування таких виплат, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів місяця, який випадає на розрахунковий період. Це визначено у пункті 3 оновленого Порядку обчислення середньої заробітної плати.

Норми оновленого Порядку №100 слід застосовувати при обрахунку середньої зарплати для оплати у випадках, які почалися після вступу в дію Постанови № 917, тобто після 04.09.2021. 

Крім того, текстом постанови №917 передбачено необхідність проведення перерахунку середньої зарплати для працівників, яким протягом періоду від 12.12.2020 до 04.09.2021 пораховано середню ЗП без врахування нарахованих у цьому періоді премій та виплат за підсумками роботи. Тобто роботодавцям потрібно провести перерахунок середніх зарплат за новою редакцією Порядку та перерахувати усі виплати працівникам від 12 грудня до 3 вересня 2021, що були обчислені згідно Порядку 100.

Необхідно зауважити, що  відповідно до змін, внесених Постановою №917, з 4 вересня 2021 до розрахунку середньої ЗП не включаються: 

 • виплати, що пов’язані зі святковими датами;
 • а також грошова винагорода за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків.

Відповідне положення встановлює пункт 4 Порядку №100.

Актуальні новини

Найважливіші матеріали:

Слідкуй за нами
Поділитись
Коментарі

Коментарів поки що немає...

Корисні статті